Polska: Senat rozpatrzył ustawę dotyczącą przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok

0
Fot. Twitter: Senat RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zmiany w ustawie o wakacjach kredytowych mogą dwukrotnie zmniejszyć liczbę uprawnionych do zawieszenia rat. Tak wynika z danych jakie podczas prac nad regulacją w Senacie przedstawił wiceminister finansów Jurand Drop. 

W ubiegłym roku z wakacji kredytowych skorzystano w 1 mln 90 tys. przypadków. Po zmianie przepisów, w tym roku uprawnionych do przesunięcie rat będzie 562 tysiące kredytów. 

Zdaniem wiceszefa resortu finansów, nie jest przesądzone, że wszyscy uprawnieni skorzystają z wakacji kredytowych. Wskazał, że w ubiegłym roku ze względu na powszechność tego programu “zdecydowana większość tych kredytów, czyli tak naprawdę nie była aż tak potrzebna”. 

Podkreślił, że wakacje kredytowe nie przewidują umorzenia raty tylko przesunięcie jej na koniec okresu spłaty. Zgodnie z ustawą, nad którą będzie głosował dziś Senat, z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać gospodarstwa domowe, których wartość kredytu mieszkaniowego nie przekracza 1 mln 200 tys. złotych, a rata kredytu przekroczy 30 proc. dochodów. Kryterium nie będzie dotyczyć rodzin z co najmniej trójką dzieci. Projekt przewiduje, że zawieszenie rat kredytów będzie możliwe dwa razy w okresie od 1 czerwca do końca sierpnia oraz dwa razy od 1 września do końca grudnia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!