Polska: PKW podsumowuje wybory

0
Fot. Facebook: PKW
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki wyborów samorządowych. Najwięcej głosów w wyborach do sejmików województw uzyskało Prawo i Sprawiedliwość 34,27 procent. Drugi wynik należy do Koalicji Obywatelskiej – 30,59 procent. Na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga, na którą głosowało 14,25 procent wyborców. Spośród ogólnokrajowych komitetów wyborczych Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli 7,23 procent głosów, a Lewica – 6,32 procent.

Obywatele wybrali też radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – w niemal co trzeciej gminie w Polsce konieczna będzie druga tura, by wskazać włodarzy miast i mniejszych miejscowości. W prawie 750 gminach i miastach będzie potrzebna wyborcza dogrywka.
Sylwester Marciniak poinformował, że w 748 miejscach wybory odbędą się ponownie, natomiast w jednym miejscu – w gminie Wilkowice, w województwie śląskim – wójta wybierze rada gminy.

„W jednej gminie zarejestrowana tylko jednego kandydata na wójta, który w wyniku głosowania nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Zatem wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta dokona rada gminy zgodnie z artykułem 482 paragraf 4 kodeksu wyborczego” – powiedział przewodniczący PKW.

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,99 procent, czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w 2018 roku. Poinformował o tym przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak na konferencji podsumowującej głosowanie. 

Sylwester Marciniak powiedział, że zdecydowana większość głosów -14 milionów 873 tysiące 64 – była ważna. „To jest 98,68 procent ogólnej liczby głosów oddanych” – mówił przewodniczący PKW.

W tych wyborach rekordowo szybko policzono głosy. Po poprzednim głosowaniu wyniki poznaliśmy dopiero w czwartek.

„W 2018 roku mieliśmy dwie komisje. Jedna komisja była do ustalenia wyników głosowania, druga przeprowadzenia głosowania. Było trochę problemów przy przekazywaniu dokumentacji z jednej komisji do drugiej” – wyjaśniała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Drugą turę wyborów w głosowaniu na prezydentów, wójtów i burmistrzów miast zaplanowano na 21 kwietnia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!