Polska

Polska: w środę wzmożona fala protestów przeciwko Zielonemu Ładowi

18/03/2024 0 komentarzy

Protestujący rolnicy szykują na środę wzmożoną falę protestów. Dotychczas manifestacje zgłoszono w ponad 420 miejscach kraju.
Rolnicy czekają na praktyczny wymiar zapowiadanych przez Komisję Europejską reform w Zielonym Ładzie. Podkreślają, że zaproponowane zmiany w prośrodowiskowym programie dla rolnictwa nie pokrywają się z ich oczekiwaniami. Z tego powodu przygotowują kolejne protesty.

Najwięcej, bo 40 manifestacji, zgłosili dotąd rolnicy z województwa wielkopolskiego. Sebastian Dziamski z organizacji Rola Wielkopolski wskazuje, że protestujący domagają się obniżenia wymogów i rezygnacji z kontroli w mniejszych gospodarstwach produkujących na potrzeby rynku. “Ogólnie powiem, że cały czas nas to nie satysfakcjonuje. Do powierzchni 10 hektarów ma nie być kontroli środowiskowych. Większość protestujących walczy o zmianę zasad w większych gospodarstwach, powyżej 10 hektarów, gdzie jest produkcja towarowa” – mówił Sebastian Dziamski. “Mniejsi nie żyją tylko z upraw czy hodowli, pracują gdzieś jeszcze. Za chwilę, jak nie będą musieli kontrolować tych mniejszych, to jeszcze bardziej skupią się na nas, mam takie wrażenie” – ocenia rolnik.

Wiesław Gryn z Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego uważa, że Unia Europejska powinna odstąpić od proponowanego ugorowania części gruntów. W myśl ostatniej propozycji KE – taka praktyka miałaby być dodatkowo wyceniana: “Tworzone są kolejne by-passy, a ugorowanie jest tu mniejszym, ale spektakularnym przykładem. Mogę zamienić, zamiast 4 procent ugorowania rozpocząć uprawę roślin bobowatych na 7 procentach bez stosowania środków ochrony. To jest równe z tym, że nie zbiorę plonów, a na lata zachwaszczę sobie pole” – wyjaśnia związkowiec.

Wśród propozycji reform, o których opowiadał unijny komisarz Janusz Wojciechowski,ma być między innymi odstąpienie od obowiązkowego ugorowania 4 procent gruntów i stworzenie z tego wymogu dobrowolnego ekoschematu. Zmiany mają dotyczyć też stosowania płodozmianu, obowiązkowych terminów stosowania okrywy zimowej i kontroli w gospodarstwach do 10 hektarów powierzchni. Kraje członkowskie mają też otrzymać możliwość zmian swoich planów strategicznych dwa razy w roku – obecnie mogą to robić raz.

Zmiany zaproponowane w piątek przez KE zatwierdzić musi jeszcze europarlament i Rada Europejska. Poza zmianami w Zielonym Ładzie protestujący rolnicy oczekują wsparcia związanego z trudną sytuacją na rynku zbóż jak również limitowania importu artykułów rolnych z Ukrainy.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
08:45
NEWS
Przedmiot "Sztuczna inteligencja" w węgierskich szkołach
16 Sep
NEWS
Trump potwierdza porozumienie w sprawie TikToka
15 Sep
NEWS
Szef chińskiej dyplomacji w Polsce
12 Sep
NEWS
Jest zgoda w UE na przedłużenie sankcji na Rosję
11 Sep
NEWS
Francja: zatrzymania po ataku nożownika w Antibes
11 Sep
NEWS
Kanclerz Niemiec: rosyjskie drony to realne zagrożenie dla pokoju w Europie
10 Sep
NEWS
Biały Dom: śledzimy wydarzenia z Polsce, jeszcze dziś rozmowa Trump-Nawrocki
10 Sep
NEWS
Rzeczniczka MSWiA: szczątki dronów znaleziono w 10 miejscowościach
10 Sep
NEWS
Francja: dwie osoby ranne w ataku nożownika w szkole
09 Sep
NEWS
Ponad 43 mld euro dla Polski z funduszu pożyczkowego na zbrojenia
09 Sep
NEWS
Premier D. Tusk: ABW zatrzymała białoruskiego agenta
05 Sep
NEWS
Niemcy: uczeń zaatakował nożem nauczycielkę
04 Sep
NEWS
Włochy: zmarł projektant mody Giorgio Armani
04 Sep
NEWS
Prezydent Polski 16 września odwiedzi Berlin
03 Sep
NEWS
Polska: prawie 110 prób nielegalnego przekroczenia granicy
02 Sep
NEWS
Francja: narodowcy szykują się do przyspieszonych wyborów parlamentarnych
02 Sep
NEWS
ONZ: ponad 200 tysięcy uchodźców wróciło z Libanu do Syrii
29 Aug
NEWS
Turcja zrywa stosunki gospodarcze z Izraelem i zamyka przestrzeń powietrzną
28 Aug
NEWS
Doradca Trumpa: wojna w Ukrainie to wojna Modiego
28 Aug
NEWS
KE zaproponowała zniesienie ceł na towary przemysłowe z USA
27 Aug
NEWS
Francja: rząd próbuje ratować się przed upadkiem
27 Aug
NEWS
Polacy popłyną z pomocą do Strefy Gazy
down
Najnowsze Wiadomości
WIGILIA DLA SAMOTNYCH I BEZDOMNYCH 2024
Kiermasz Świąteczny Związku Podhalan
Świąteczne msze w parafii św. Jacka w Chicago