Przewodnicząca komisji śledczej do spraw pegasusa Magdalena Sroka oceniła, że pierwsze posiedzenie komisji było udane. “Myślę, że wszystkim nam powinno zależeć, aby ta sprawa została wyjaśniona” – powiedziała dziennikarzom po jego zakończeniu. “Skończyły się bajki, wszyscy do tej pory byli okłamywani – zarówno parlamentarzyści poprzedniej kadencji będący w opozycji, jak i wszyscy obywatele” – dodała.
Sejmowa komisja do spraw pegasusa ustaliła listę kilkunastu pierwszych świadków do przesłuchania – między innymi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. “Był on chyba pierwszą osobą z rządzących, która oficjalnie potwierdziła, że dokonano zakupu takiego systemu” – zwróciła uwagę Magdalena Sroka. Na liście znaleźli się też m.in. była premier Beata Szydło oraz obecna szefowa i byli szefowie CBA, a także prezes NIK Marian Banaś, były prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski, podsłuchiwany Pegasusem Krzysztof Brejza wraz z żoną Dorotą, były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz były minister i wiceminister spraw wewnętrznych: Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Zdaniem przewodniczącej komisji do spraw pegasusa do pierwszego przesłuchania może dojść za dwa, trzy tygodnie. “To jest na pewno czas potrzebny, żebyśmy dostali dokumenty, o które dzisiaj wystąpiliśmy” – mówiła. Magdalena Sroka dodała, że w przyszłym tygodniu, albo pod koniec obecnego może zostać zwołane zamknięte posiedzenie w celu weryfikacji złożonych dziś wniosków i ewentualnego uzupełnienia listy biegłych.
W sprawie głównej listy świadków komisja była w większości zgodna. Odrzuciła natomiast część osób proponowanych przez posłów PiS: Mariusza Goska i Jacka Ozdoby. Komisja będzie chciała ustalić, jakie możliwości inwigilacyjne system Pegasus daje jego użytkownikom. W toku prac ma także ustalić, wobec kogo to oprogramowanie było wykorzystywane. Komisja ma ustalić także między innymi, czy wykorzystanie systemu Pegasus wobec konkretnych osób było legalne oraz czy podczas korzystania z tego systemu nie ujawniono danych wrażliwych służbom obcych państwa.
Członkowie komisją chcą także zbadać operacje specjalne służb, w ramach których podsłuchiwano między innymi Krzysztofa Brejzę, Romana Giertycha i Sławomira Nowaka. Komisja domaga się dokumentów dotyczących tych operacji od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wniosek w tej sprawie przedstawił poseł Lewicy Tomasz Trela. “Wnioskujemy o przedstawienie akt postępowań przygotowawczych, w ramach których stosowano oprogramowanie Pegasus lub podobne wobec Krzysztofa Brejzy – operacja “Grzechotnik”, Romana Giertycha, Adama Hofmana, Dawida Jackiewicza, Mariusza Antoniego Kamińskiego – operacja “Argon”, operacja “Ksenon” – Sławomira Nowaka, Grzegorza Napieralskiego, Pawła Tamborskiego, Rafała Baniaka i Jakuba Banasia” – wyliczał.
Na dzisiejszym posiedzeniu poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Bosacki przedstawił odtajniony dokument, dotyczący przekazania z Funduszu Sprawiedliwości do Centralnego Biura Antykorupcyjnego pierwszej transzy środków na zakup Pegasusa. Miało to być 13 milionów 360 tysięcy złotych. Marcin Bosacki uzasadnił w ten sposób swój wniosek o powołanie byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry na świadka przed komisją. “Jest to wniosek szefa CBA Ernesta Bejdy do pana ministra Ziobry, który swoim podpisem potwierdził, że go widział i dekretuje dalej do swoich urzędników w ministerstwie sprawiedliwości. To myślę kończy dyskusje, czy wiedzieli o tym najwyżsi funkcjonariusze rządu PiS” – mówił poseł.
Członek komisji do spraw pegasusa Jacek Ozdoba uważa, że nie ma dowodów na nielegalne podsłuchy tym systemem. Jego zdaniem kierownictwo komisji nie jest poważne. “Nikt z członków tej komisji nie widział żadnych akt, więc skąd oni wiedzą o szczegółach działań związanych z systemem Pegasus. My takiej wiedzy nie mamy” – mówił poseł. Zapewnił, że jeśli wystąpiły jakieś nieprawidłowości, to jego środowisko będzie składało wnioski do odpowiednich organów.
Na dzisiejszym posiedzeniu posłowie zgłosili też liczne wnioski dowodowe o odtajnienie i przekazanie materiałów. Zakres prac komisji obejmuje okres od 16 listopada 2015 do 20 listopada 2023 roku.