Dziś Tłusty czwartek – rozpoczynamy ostatni tydzień karnawału. Jak nakazuje tradycja, tego dnia obowiązkowe jest zjedzenie choćby jednego pączka aby zagwarantować sobie powodzenie i dobrobyt w ciągu całego roku. Ile pączków zjadają Polacy w tłusty czwartek?
Według informacji prasowej, analitycy BNP Paribas ustalili, ze statystyczny Polak w czasie słodkiego święta zjada 2,5 pączka “co przekłada się na blisko 100 milionów sztuk lub 34 miliardy pochłoniętych kilokalorii w skali całego kraju”. Do wyprodukowania takiej ilości smakołyku wykorzystanych około 2,5 tys. ton mąki pszennej, 500 ton cukru i masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln sztuk jajek. Ale Król Tłustego Czwartku zmienia swoje oblicze.
Obecnie każdy może sięgnąć po pączka, cukiernie i ciastkarnie oferują także pączki w wersji wegańskiej. “Czas nastał taki, że opcje roślinne dostępne są praktycznie wszędzie” – powiedział Paweł Niewinny z wegańskiego bistro w centrum Warszawy. “Od kilku lat można je kupić w każdej większej piekarni, cukierni, restauracji. Wegańskie zazwyczaj smaży się na oleju roślinnym, zawierają mleko sojowe. Szczerze mówiąc myślę, że nikt nie odczułby różnicy, gdyby dać mu dwa pączki, jeden z nich byłby wegański, a drugi byłby – nazwijmy go – tradycyjny” – wyjaśnił Paweł Niewinny.
Oprócz napoju sojowego zamiast ciepłego mleka, w przepisie na wegańskie pączki są różne roślinne zamienniki jaj i masła. W wypiekach, które na Tłusty Czwartek przygotowane zostały w bistro Pawła Niewinnego, można znaleźć także nietypowe składniki. Oprócz dyni w formie zmiękczającej ciasto, drożdży i cukru, w ten dzień można spróbować dwóch wersji wypieku: z czekoladowym kremem na herbacie earl grey z konfiturą z porzeczki i dzikiej róży oraz z malinową konfiturą na bergamotce.
Bez względu na to czy tradycyjny czy wegański, pączek czy krepel, zgodnie z tradycją ludową, zjedzenie choć jednego w Tłusty Czwartek ma to przynieść szczęście i dobrobyt na cały rok.