Prezydent Andrzej Duda powiedział, że słowa przysięgi złożonej przez nowego premiera i członków jego rządu są dewizą, która powinna przyświecać każdemu politykowi. W Pałacu Prezydenckim zaprzysiężono nowy rząd, a Donald Tusk oraz jego ministrowie przysięgali między innymi, że dobro Rzeczypospolitej i jej obywateli będą dla nich najwyższym nakazem.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że w słowach tych zawiera się również obietnica dbania o trwanie narodu polskiego.
“To trwanie Rzeczypospolitej tutaj, gdzie ona jest, w jej granicach, całości, miejscu i pomyślność obywateli, którzy mają swoją ojczyznę, są w niej bezpieczni, mają poczucie, że to ich ojczyzna, która dba i zabiega o ich sprawy” – podkreślił prezydent.
Andrzej Duda zapowiedział przedyskutowanie współpracy z nowymi ministrami. Zaznaczył, że wspólne działania z gabinetem nowego rządu mogą przynieść dla Polski dużo korzyści. Prezydent powiedział, że chciałby porozmawiać z każdym ministrem o wspólnych działaniach, o tym jak je poukładać, żeby sprawy Polski były jak najlepiej realizowane i żeby konstytucyjna zasada współdziałania wybrzmiała z pożytkiem dla Rzeczypospolitej i jej obywateli.
Prezydent powiedział, że wierzy w to, iż Polska dalej będzie suwerennym krajem, a Polacy będą mogli sami decydować o losach swojej ojczyzny. Andrzej Duda podkreślił, że dobro obywateli przejawia się w zapewnieniu bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, tak by Polska “trwała jako państwo suwerenne i niepodległe”, bo to kwestia fundamentalna.
“Dobro ojczyzny i pomyślność obywateli to także dbałość o wszystkie sprawy związane z bezpieczeństwem militarnym i energetycznym, a to wielkie wyzwanie – zaznaczył prezydent.
Andrzej Duda pogratulował członkom nowego rządu uzyskania poparcia przez większość parlamentarną. Prezydent zwrócił uwagę, że po raz pierwszy po 1989 roku rząd został wyłoniony w tak zwanym drugim kroku przez Sejm. Przypomniał, że wybory formalnie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale to koalicja czterech ugrupowań skutecznie sformowała nowy gabinet.
“To jest rzeczywiście duże osiągnięcie. Przede wszystkim gratuluję determinacji i zdecydowania, żeby walczyć w wyborach, osiągnąć jak najlepszy wynik, ale przede wszystkim – wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy. To jest rzecz największa. Akcentuję to tak mocno, albowiem od dzisiaj dzierżymy ją wspólnie” – powiedział prezydent do nowego rządu.
Andrzej Duda zapowiedział, że w przyszłą środę chce zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Celem spotkania z nowym rządem oraz z ugrupowaniami parlamentarnymi w tej formule ma być dyskusja na temat bezpieczeństwa Polski i jej obywateli.
W wystąpieniu podczas zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska prezydent Andrzej Duda zapewnił również o gotowości do współpracy z nową Radą Ministrów. Podkreślił, że nie będzie blokował działań nowego rządu służących dobru obywateli Polski.
“Zapewniam, że zawsze będzie też wola, aby usiąść i porozmawiać, nawet jeżeli będziemy mieli się rozejść, nie znalazłszy płaszczyzny porozumienia. Żebyście mogli zrealizować swoje zamierzenia, służąc z obu stron jak najlepiej Rzeczypospolitej i dobry obywateli” – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa. Jej posiedzenia zwołuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
W skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego oprócz prezydenta wchodzą Marszałkowie Sejmu i Senatu, Prezes Rady Ministrów wraz z ministrami obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych, a także koordynator służb specjalnych i szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny, klub poselski lub koło poselskie.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim nowi członkowie Rady Ministrów odebrali z rąk prezydenta akty powołania.
Wicepremierami w rządzie Donalda Tuska będą Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Krzysztof Gawkowski. Pierwszy będzie także ministrem obrony narodowej, a drugi ministrem cyfryzacji.
Ministrami-członkami Rady Ministrów zostali Maciej Berek – przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jan Grabiec – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Tomasz Siemoniak – minister koordynator służb specjalnych.
Adam Bodnar został ministrem sprawiedliwości, Agnieszka Buczyńska będzie ministrem do spraw społeczeństwa obywatelskiego i przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Z kolei Borys Budka został szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych.
Marzena Czarnecka została mianowana na urząd ministra przemysłu, Andrzej Domański będzie ministrem finansów, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, Paulina Henning-Kloska ministrem klimatu i środowiska, a Krzysztof Hetman odpowiadać będzie za resort rozwoju i technologii.
Marcin Kierwiński został ministrem spraw wewnętrznych i administracji, Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, a Katarzyna Kotula ministrem do spraw równości. Izabela Leszczyna będzie kierować resortem zdrowia, Sławomir Nitras resortem sportu i turystyki, a Barbara Nowacka resortem edukacji.
Marzena Okła-Drewnowicz została mianowana na ministra do spraw polityki senioralnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na ministra funduszy i polityki regionalnej, Czesław Siekierski odpowiadać będzie za resort rolnictwa i rozwoju wsi.
W rządzie są jeszcze Bartłomiej Sienkiewicz – minister kultury i dziedzictwa narodowego, Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych, Adam Szłapka – minister do spraw Unii Europejskiej oraz Dariusz Wieczorek – minister nauki.
Wczoraj wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania gabinetowi większości parlamentarnej. Donald Tusk został wybrany na premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wcześniej posłowie nie udzielili wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego.
Premier Donald Tusk poleci dziś do Brukseli na szczyt Unia Europejska – Bałkany Zachodnie. Jutro zaś i pojutrze zaplanowano posiedzenie Rady Europejskiej.