Prezydent Andrzej Duda oddał hołd powstańcom listopadowym. W 193. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego oraz z okazji Dnia Podchorążego na placu przez Belwederem odczytano Apel Pamięci. W uroczystości wzięli udział najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz podchorążowie – rówieśnicy tych, którzy w 1830 roku podjęli próbę walki o wolna i suwerenną Polskę z armią carską.
Prezydent Duda dziękował współczesnym młodym podchorążym za kontynuowanie tradycji niepodległościowych. “Dziękuję, że dzisiaj, w kolejną rocznicę jesteśmy znów tutaj w Belwederze, że są młodzi adepci szkół wojskowych, szkoły policji, szkoły pożarniczej, są także ich rektorzy. Dziękuję, że jesteście żeby oddać cześć tym, co byli gotowi walczyć, co stanęli do walki, co walczyli, co polegli i to nie tylko wtedy, w 1830 roku, ale także i później w kolejnych narodowych powstaniach”.
Andrzej Duda podkreślał, że niezwykle ważne jest to, że w uroczystości wzięli udział nie tylko młodzi żołnierze, ale także przedstawiciele wszystkich formacji, które służą bezpieczeństwu Polski. “Dlatego, że przekonaliśmy się zwłaszcza w ostatnim czasie jak ważne jest współdziałanie służb dla bezpieczeństwa Polski, jak kluczową odgrywa rolę współpraca między wojskiem, policją, strażą graniczną, strażą pożarną – tymi wszystkimi, którzy dbają o bezpieczeństwo nie tylko Rzeczypospolitej i jej granic, ale także po prostu bezpieczeństwo obywateli. Dziękuję, że jesteście tu dzisiaj razem, to także symbol tego właśnie jak to współdziałanie jest ważne” – mówił prezydent.
Prezydent zaapelował także do podchorążych o to, by przykład ich poprzedników z 1830 roku, był zawsze dla nich “znakiem niezłomnego dążenia do wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, dla której oni gotowi byli poświęcić wszystko”.
W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, wybuchło Powstanie Listopadowe – zryw niepodległościowy, którego celem było wyzwolenie Królestwa Polskiego spod panowania rosyjskiego zaborcy. Był to jednocześnie największy wysiłek zbrojny w historii polskich walk wyzwoleńczych w XIX wieku.
Przez prawie 11 miesięcy blisko 150 tysięcy ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy. Po wielu początkowych sukcesach powstanie zakończyło się klęską militarną. Jego konsekwencją była także Wielka Emigracja i ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego. Na pamiątkę wydarzeń 29 listopada 1830 roku, w Wojsku Polskim jest obchodzony Dzień Podchorążego.