Polska: premier przedstawił założenia “Dekalogu Polskich Spraw”

0
Fot. Twitter: Mateusz Morawiecki
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w poniedziałek przedstawi skład nowej Rady Ministrów. “O exposé będę chciał porozmawiać z marszałkiem Hołownią” – podkreślił premier. Powiedział, że rozmowy w sprawie utworzenia koalicji rządowej odbywają się z parlamentarzystami kilku ugrupowań. 

Na konferencji prasowej dotyczącej założeń formowanego rządu premier wyjaśnił, że będzie miał on formułę, która zaprosi innych polityków do budowania koalicji Polskich Spraw. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że prezentowany przez niego “Dekalog Polskich Spraw” to oferta ponad podziałami, zawierająca punkty programowe innych partii.

“Bardzo wielu Polaków, głosując na przykład na Trzecią Drogę, nie życzyło sobie tego, żeby była to trzecia kadencja Tuska, a partie, które tworzyły część Trzeciej Drogi – by traciły swoją podmiotowość. Dlatego właśnie propozycja bardzo podmiotowa – propozycja bardzo rzeczywistych zmian, konkretnych zmian, które mogą doprowadzić do realnej poprawy życia Polaków. Mamy niepowtarzalną szansę, by zbudować Koalicję Polskich Spraw – koalicję ponad podziałami, koalicję ponadpartyjną” – wyjaśnił szef rządu.

Mateusz Morawiecki odniósł się do zapowiedzi między innymi Koalicji Obywatelskiej o potrzebie powołania komisji śledczych. Jak mówił, nowa koalicja chce chleba i igrzysk. Podkreślał, że on nie zamierza koncentrować się na przeszłości, na rozliczaniu tego, co było, a chce spojrzeć w przyszłość.

Wśród punktów programowych premier wyliczył kontynuację polityki w zakresie bezpieczeństwa. Przekazał, że szósty filar “Dekalogu Polskich Spraw” to bezpieczna Polska wyposażona w silną armię i wydolne służby. Mówił o przeznaczaniu 4 procent PKB na ten cel. 50 procent wydatków na modernizację armii to oferta skierowana do polskich zakładów zbrojeniowych.

“Kontynuowanie modernizacji polskiej armii, to przeznaczenie 4 procent PKB na obronność. 4 procent, które przypomnę, że chcemy, aby UE wyjęła z procedury nadmiernego deficytu, bo państwa nie mogą być karane za to, że inwestują w bezpieczeństwo swoje, ale także i innych” – podkreślał szef rządu.

Jednocześnie przypomniał, że Polska jest dziś nie tylko biorcą bezpieczeństwa od NATO, ale także jego dostarczycielem na wschodniej flance. Dodał, że o budowę bezpieczeństwa Polaków dbało podczas rządów Prawo i Sprawiedliwość poprzez odtwarzanie jednostek wojskowych i posterunków policji, a także ochronę granicy z Białorusią. Podkreślił, że w wyniku odpowiednich działań jego ugrupowania granica polsko-białoruska jest jedną z najbezpieczniejszych w Europie.

Premier zaznaczył, że siódmym przykazaniem w “Dekalogu Polskich Spraw” jest trwałe umacnianie sojuszy, przede wszystkim z NATO oraz USA. Podkreślił też znaczenie Trójmorza.

Premier zaznaczył, że z jego strony nie ma zgodny na zmianę traktatów w Unii Europejskiej, które dotyczą między innymi obronności Polski. Według zmian to Unia Europejska będzie decydować o tym obszarze.

Filar 8 dotyczy wsi, w tym przedłużenia dopłat dla rolników czy Programu Lokalnej Półki. 9 mówi o “Pięknej i Czystej Polsce”, a 10 o dziedzictwie i kulturze. 

Dziś drugi dzień konsultacji politycznych w sprawie koalicji rządowej. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Konfederacji. Wcześniej politycy Lewicy i Trzeciej Drogi poinformowali o odrzuceniu zaproszenia. Konfederacja zapowiedziała, że nie poprze rządu Mateusza Morawieckiego, na spotkaniu chcą nakłonić gabinet wiceprezesa PiS do realizacji postulatów przewoźników i rolników protestujących na granicy polsko-ukraińskiej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!