Polska: D. Tusk o zmianie traktatów unijnych

0
Fot. Facebook: Donald Tusk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział, że europosłowie PO nie poprą projektowanych zmian w traktatach Unii Europejskiej. Nad tymi zmianami jutro ma się odbyć głosowanie w Parlamencie Europejskim. 

Donald Tusk mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie, że zaproponowane w sprawozdaniu Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego propozycje “nie odpowiadają duchowi czasu i realnym potrzebom Unii Europejskiej”. Powiedział, że “nawet, gdyby raport komisji zyskał większość w Parlamencie Europejskim, to jest to tylko opinia, która może być, ale nie musi, być wstępem do dalszych prac”. Jak mówił, nie będzie zmian w traktatach unijnych bez akceptacji każdego z osobna państwa członkowskiego oraz jednomyślnej akceptacji Rady Europejskiej.

Donald Tusk dodał, że gdyby w przyszłości miało dojść do zmiany traktatów Unii Europejskiej, sprawa ta powinna być przedmiotem referendum w Polsce. Zaznaczył też, że nie wchodzą w rachubę jakiekolwiek procesy ograniczające polską niezależność, suwerenność i polskie interesy. 

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie zatrzymania niebezpiecznych dla Polski zmian traktatów unijnych. Posłowie PiS chcą, aby izba zajęła się nim jeszcze dziś. Projekt wyraża sprzeciw wobec zmian, nad którymi będzie głosował jutro Parlament Europejski. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że projekt uchwały zostanie skierowany do sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej. 

Projektowane zmiany traktatów Unii Europejskich mają scentralizować Wspólnotę i sprawić, że kluczowe decyzje będą podejmowane nie przez polityków konkretnych krajów, ale urzędników i polityków Unii. Dziś członkowie komisji do spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przedstawią sprawozdanie zalecające zmianę traktatów. Natomiast jutro Parlament Europejski zagłosuje nad przyjęciem bądź odrzuceniem tego sprawozdania. W październiku głosowanie nad sprawozdaniem odbyło się wewnątrz komisji. Na dwudziestu jej członków sześciu było przeciw.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!