Warszawa: Muzeum Historii Polski otwarte

0
Fot. Facebook: Muzeum Historii Polski/M. Cioch
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Na warszawskiej Cytadeli uroczyście otwarto Muzeum Historii Polski. Dyrektor placówki Robert Kostro powiedział, że powinno ono być miejscem dialogu w Polsce i na skalę międzynarodową. Jak wyjaśnił, muzeum to nie tylko pielęgnowanie przyszłości, ale również przyszłości. Wyraził nadzieję, że będzie przedmiotem dumy i opowieści o polskich osiągnięciach, a także miejscem dialogu, a czasem – sporu. Szczególna waga ma być przywiązana do dialogu i dyskusji z narodami, które kiedyś współtworzyły Rzeczpospolitą. “Dla nich mamy na pewno zawsze tutaj miejsce i zawsze chętnie witamy tutaj” – powiedział Robert Kostro.

Muzeum otwarto po 17 latach od formalnego powołania, a budowano je 5 lat. Dyrektor placówki mówił, że to największy obiekt muzealny w kraju. W audytorium będą mogły się odbywać posiedzenia, konferencje, spotkania, koncerty. “Zmieści się tu nawet Zgromadzenie Narodowe. Myślę, że warto czasami wykorzystać tego typu obiekt” – zachęcał dyrektor placówki.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że za trzy lata w muzeum będzie można oglądać wystawę stałą, dokumentującą dzieje Polski. Zmieści się ona na powierzchni 7300 metrów kwadratowych i będzie udokumentowana eksponatami. Od jutra będzie można obejrzeć wystawę stałą, opowiadającą o gromadzeniu obektów do muzeum. 

Prezydent mówił też, że powstanie Muzeum Historii Polski było ideą i marzeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dla którego priorytetem było stworzenie muzeum pielęgnującego pamięć o polskiej historii. Lech Kaczyński miał uważać, że taka placówka to jedno z ważniejszych zadań dla przyszłych pokoleń. 

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że Muzeum Historii Polski będzie służyło wszystkim pokoleniom Polaków i pokazywało, że opowieść o naszej oczyźnie jest jedną z najpiękniejszych historii narodowych na świecie. Podkreślił, że nowo otwarta placówka jest dowodem na to, jak wielkie dzieło zbudowali nasi przodkowie. Jak podkreślał, w ostatnich 100 latach Polacy wpłynęli na losy Europy i świata w Bitwie Warszawskiej, i II Wojnie Światowej, i poprzez ruch “Solidarności” przyczyniając się do obalenia komunizmu. Szef rządu powiedział, że Muzeum Historii Polski jest potrzebne do budowania polskiej tożsamości. Dodał, że “w historii jest moc i siła, której mogą bać się przedstawiciele tak zwanej polskiej elity”. “Ten gmach historii jest właśnie zaczynem wielkiej przyszłości Polski” – zapewniał szef rządu. Wyraził też wiarę, że poświęcenie przodków będzie prowadziło Rzeczpospolitą ku wielkości.

Premier przypomniał, że inicjatorem budowy Muzeum Historii Polski był świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński. Mateusz Morawiecki mówił, że miejsce powstania muzeum jest symboliczne – Cytadela to miejsce męczeństwa narodu polskiego. 

Minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że Muzeum prowadzi opowieść o wolności, przemianach cywilizacyjnych i naszej tożsamości. Fasada gmachu stanowi metaforę naszych dziejów. Poziome kamienne pasy mają oznaczać “zachodzące po sobie, nawarstwiające się procesy społeczne i kulturowe, ale także pęknięcia procesów historycznych. Pieczołowicie dobrane reliefy symbolizują bogactwo kultury materialnej ziem polskich, od średniowiecza po współczesność” – wyliczał minister Gliński. 

Pierwsi zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycję jutro od 22:00 do północy. Do końca weekendu będzie trwać Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski. Po jego zakończeniu, do 10 listopada, Muzeum Historii Polski będzie można zwiedzać za symboliczną złotówkę, natomiast w dniu Święta Niepodległości wstęp będzie wolny. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od środy do niedzieli w godzinach 10:00-18:00.

Nowa placówka ma powierzchnię 44 tysięcy metrów kwadratowych, a sama powierzchnia wystawiennicza to około 8 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt utworzenia muzeum wyniósł blisko 800 milionów złotych. Całość planowanych kosztów to ponad miliard złotych, z czego część ma być przeznaczone na utworzenie wystawy stałej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!