Prezydent Andrzej Duda o zbożu z Ukrainy

0
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że problemy, które wystąpiły na rynku zboża w związku z importem z Ukrainy, będą rozwiązywane na poziomie władz państwowych. Według prezydenta to problem czasowy i nie należy zań winić zwykłych obywateli państwa ukraińskiego, którzy zmagają się z wojną.

Podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie Andrzej Duda tłumaczył, że zboże z Ukrainy produkowane przez wielkie oligarchiczne holdingi było dostarczane do wielu rejonów świata, ale wojna przecięła szlaki eksportu. Część zboża z Ukrainy zalała polski rynek, doprowadziła do poważnych zakłóceń i ucierpieli polscy rolnicy – producenci zbóż.

“Stało się tak na skutek procesów patologicznych, które nigdy nie powinny mieć miejsca, najczęściej było to w wyniku oszustwa. Otóż ci, którzy wywozili zboże z Ukrainy, zapewniali, że będą je eksportowali dalej poza Polskę, tymczasem sprzedawali je u nas. Potrzebna była interwencja polskich władz” – podkreślił prezydent.  

Andrzej Duda przyznał, że w wyniku tej interwencji doszło do napięć i sporów, ale nie są za nie odpowiedzialni zwykli obywatele Ukrainy.
“Olbrzymie holdingi, które operują areałami po kilka-kilkadziesiąt tysięcy hektarów, mają interes sprzedania tego zboża gdziekolwiek, natomiast interesem całego świata jest dostarczenie tego ziarna tam, gdzie jest ono potrzebne” – mówił prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że polskie władze chcą zakończenia konfliktu.

“Zapewniam, że jest po stronie polskich władz dobra wola w tym zakresie, ale jest jednocześnie absolutne przekonanie, że naszym podstawowym obowiązkiem jest ochrona polskich rolników, ich uzasadnionych interesów” – powiedział prezydent. 

Przed wystąpieniem prezydent uczestniczył w ceremoniale dożynkowym – to główny punkt Dożynek Prezydenckich. Ceremoniał dożynkowy z podaniem chleba oraz otańczeniem pary prezydenckiej zaprezentował – po raz siódmy – Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca “Mazowsze”. Po ceremoniale wręczono nagrody za najpiękniejszy dożynkowy wieniec oraz w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich.

W ramach obchodów przed południem celebrowana była Msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca. Później na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego przeszedł barwny korowód.

Dożynki to zwieńczenie ogromnego trudu włożonego przez rolników podczas żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!