Blisko 360 tysięcy chorych na Alzheimera w Polsce

0
Fot. health.harvard.edu/
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prawie 360 tysięcy osób w Polsce ma zdiagnozowaną chorobę Alzheimera lub choroby pokrewne. Z tej grupy ponad 70 procent stanowią kobiety – wynika z raportu na temat choroby Alzheimera, opracowanego przez NFZ. Dziś obchodzony jest światowy dzień walki z tą chorobą.

  Rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia, Beata Kopczyńska, powiedziała, że ryzyko zachorowania na Alzheimera wzrasta z wiekiem. „Najwięcej chorych jest w wieku powyżej 85 lat – blisko 142 tysięcy. Niewiele mniej, bo 132 tysięcy – jest w przedziale wiekowym 75-84 lat” – powiedziała rzeczniczka. “W obu tych grupach wiekowych zdecydowaną większość stanowią kobiety. Inaczej jest w grupie osób 55-64 lat, gdzie liczba zdiagnozowanych chorych jest podobna dla obu płci z przewagą po stronie mężczyzn”.

Beata Kopczyńska dodała, że NFZ przygotował poradnik dla rodzin i opiekunów chorych na Alzheimera. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej NFZ.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą zwyrodnieniową mózgu. Objawia się postępującymi zaburzeniami pamięci oraz zachowania, które z czasem całkowicie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie chorego w codziennym życiu, prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej. Według szacunków na świecie na chorobę Alzheimera cierpi 39 milionów ludzi, a specjaliści przewidują, że w 2050 roku będzie ich trzykrotnie więcej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!