Maturzyści poznali wczoraj (7.07) wyniki egzaminów pisanych w maju. Maturę zdało 84,4 proc. tegorocznych absolwentów szkół średnich. Nieco ponad 11 proc. nie zdało egzaminu z jednego przedmiotu i ma prawo do poprawki w sierpniu. 4,3 proc. nie zdało matury z więcej niż jednego przedmiotu.
Wśród tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum zdających maturę w Formule 2023 egzamin zdało 91,1 proc. wszystkich piszący, a prawo do poprawki ma 6,4 procent. Wśród tegorocznych absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia, którzy pisali maturę w Formule 2015 maturę zdało 74,6 procent piszących, a prawo do poprawki ma 18,4 proc.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik mówi, że egzaminatorzy dawno nie widzieli tylu dobrych prac z języka polskiego. „Tak dużej liczby prac z tak dobrze napisanym wypracowaniem – jeśli chodzi o liceum – nie czytali już dawno. Stwierdzili, że skończyły się prace, gdzie maturzyści pisali o Perfekcyjnej pani domu, Damach i wieśniaczkach, Shreku i innych bajkach. Tylko po prostu maturzyści przywoływali solidną argumentację w odwołaniu do konkretnych tekstów literackich, ale też w ogóle lepiej konstruowali nie tylko samą pracę, ale nawet akapity” – mówi dyrektor CKE.
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zaznacza, że tegoroczny wynik matur jest nieco lepszy niż w ubiegłych latach. Według wiceministra na wyniki poprzednich matur miała wpływ m.in. epidemia koronawirusa. „Chyba te pierwsze matury – nazwijmy epidemiczne – i sama epidemia miała większy wpływ na poziom zdawalności. Po drugie także i państwo dużo pisali o maturze w nowej formule, troszkę strasząc niejako tą formułą. Pojawiały się przecież tytuły, mówiące o tym, że ta matura być trudniejsza. To być może dodatkowo zmobilizowało uczniów, nauczycieli, żeby dodatkowo przygotować się do egzaminu” – mówi Dariusz Piontkowski.
Maturzyści, którzy nie zgadzają się z wynikiem swoich egzaminów mogą się odwoływać.
Osoby, które nie zdały egzaminu z jednego przedmiotu muszą do 14 lipca złożyć pisemne oświadczenie o chęci przystąpienia do poprawki.