Rząd przyjął na posiedzeniu założenia projektu budżetu państwa na 2024 rok, które zostały przedłożone przez ministra finansów. Wynika z nich między innymi, że w przyszłym roku nastąpi ożywienie gospodarcze – wzrost PKB powinien osiągnąć 3 procent. Z kolei stopa bezrobocia w 2024 roku ma wynieść 5,3 procent, a inflacja – średnio 6,6 procent.
W projekcie budżetu wskazano, że w przyszłym roku polityka gospodarcza rządu będzie nakierowana na wzmacnianie potencjału polskiej gospodarki po kryzysie energetycznym wywołanym przez rosyjską agresję na Ukrainę, przy zachowaniu dbałości o stabilność zadłużenia publicznego oraz uwzględnieniu wytycznych unijnych instytucji. Głównymi czynnikami, które będą wpływały na obniżanie się inflacji ma być stabilizacja cen surowców energetycznych i żywności na rynkach światowych, relatywnie niska dynamika spożycia prywatnego w bieżącym roku oraz restrykcyjna polityka pieniężna.
Rada Ministrów przyjęła także propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku, przedłożoną przez ministra rodziny i polityki społecznej. Wynika z niej, że minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w dwóch etapach.
Rząd proponuje, aby od 1 stycznia najniższa pensja wynosiła 4 tysiące 242 złote, a od 1 lipca – 4 tysiące 300 zł. W przyszłym roku wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – od 1 stycznia wynosiłaby 27 złotych 70 groszy, a od 1 lipca – 28 złotych 10 groszy. Propozycje zostaną przekazane Radzie Dialogu Społecznego do 15 czerwca.
Kolejną z przyjętych przez rząd propozycji jest zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Ministrowie zobowiązali się do zaproponowania Radzie Dialogu Społecznego, by w przyszłym roku emerytury i renty wzrosły co najmniej o 12,3 procent.
Rada Ministrów przyjęła również projekt propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2024 rok i chce zaproponować Radzie Dialogu Społecznego zwiększenie tego wskaźnika do 106,6 procent. Propozycja dotyczy także pozostałych pracowników nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń.