Premier: wniosek o wypłatę środków z KPO złożymy po wyroku TK

0
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wniosek o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Do Trybunału skierował ją prezydent. Ustawa jest jednym z kamieni milowych, potrzebnych do uzyskania unijnych pieniędzy.

Szef rządu pytany o to przez dziennikarzy podczas wizyty w Jednostce Wojskowej „NIL” im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie powiedział, że koniecznie jest rozstrzygnięcie, czy ustawa jest zgodna z Konstytucją. Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że nastąpi to szybko i podkreślił, że wyrok Trybunału jest ostateczny i niewzruszalny. “Jeżeli Trybunał potwierdzi zgodność z Konstytucją, pan prezydent podpisuje ustawę i ona wchodzi w życie. Mogę tylko powiedzieć, że mam potwierdzenie z Komisji Europejskiej, że ta ustawa wtedy wyczerpuje przesłanki kompromisu, który zawarliśmy” – mówił premier. Jego zdaniem wtedy środki z KPO mogą bardzo szybko trafić do Polski. 

Nowelizacja ustawy sądowej przewiduje, że sprawy dyscyplinarne sędziów zostaną przeniesione z Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ponadto przepisy rozszerzają również zakres stosowania tzw. testu bezstronności i niezawisłości sędziego. Wdrożenie ustawy jest jednym z kamieni milowych, od wypełnienia których Komisja Europejska uzależnia odblokowanie Polsce funduszy na Krajowy Plan Odbudowy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!