Polska: RPP nie zmieniła stóp procentowych

0
NBP stopa inflacja pieniądze
Fot. WNP

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w środę stóp procentowych. Główna stopa NBP – stopa referencyjna wynosi 6,75 procent.
Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego powiedział, że kolejne posiedzenia RPP przyniosą nieco więcej emocji. W marcu NBP opublikuje nowe prognozy, które wskażą na perspektywy spadku inflacji w kolejnych kwartałach, jednocześnie Rada będzie miała już informacje o aktywności gospodarczej w styczniu, które pozwolą lepiej oszacować skalę hamownia polskiej gospodarki w pierwszym kwartale tego roku. Jednocześnie zaznaczył, że dotychczas spowolnienie jest nieco mniejsze od prognozowanego.

Analitycy zaczynają powoli rewidować szacunki wzrostu gospodarczego w górę. “W takich warunkach hamowanie inflacji bazowej w Polsce może się okazać nieco wolniejsze niż wcześniej prognozowano” – dodał Klucznik.

Jego zdaniem decyzja o podniesieniu stóp procentowych w pierwszej połowie tego roku jest mało prawdopodobna.
Obecnie większość analityków spodziewa się jednej obniżki stóp procentowych w Polsce pod koniec tego roku. To piąty miesiąc z rzędu bez decyzji o zmianie stóp procentowych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!