Polska: zmiany w maturze 2023

0
231
matura
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Tegoroczna matura będzie różniła się od tej zdawanej przez absolwentów liceów i techników przez dwa ostatnie lata.
Ministerstwo edukacji i nauki przygotowało zmiany, które mają lepiej sprawdzić wiedzę abiturientów. Do matury w maju podejdą pierwsi absolwenci czteroletniego liceum. W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, wracają obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Jak zapewnia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, dla zdających nie powinien być to powód do stresu: „Matura ustna jest oceniana przez nauczycieli w szkołach, którzy uczyli maturzystów. To też jest szansa na spokojniejsze podejście do egzaminu” – dodał szef resortu edukacji i nauki w rozmowie z Polskim Radiem.

Od tego roku inaczej będą wyglądać arkusze egzaminacyjne z języka polskiego. Zdający dostaną dwa, a nie jeden arkusz i na wykonanie zadań będą mieć 4, zamiast 3 godzin. Z kolei na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym zrezygnowano z zadań najwyżej punktowanych na rzecz większej liczby zadań za jeden i dwa punkty. Będzie tez więcej zadań otwartych: „A i tak wymogi egzaminacyjne są nieco obniżone w stosunku do tych, które byłyby, gdyby nie było w ogóle nauki zdalnej w pandemii”- dodał Przemysław Czarnek.
Tegoroczne matury rozpoczną się 4 maja.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!