Ochrona rodziny, zwiększenie bezpieczeństwa Polaków i zniesienie bezkarności przestępców – to część rozwiązań, które w ostatnich latach wprowadziło Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort podsumował swoją działalność i sukcesy.
Jak powiedział w trakcie konferencji prasowej były wiceminister sprawiedliwości – Michał Wójcik – zmiany w przepisach są odczuwalne przez przeciętnych Polaków. “To są dziesiątki ustaw, które ułatwiają życie Polakom. Ułatwiają życie zwykłym ludziom. Ustaw, dzięki którym prowadzona jest walka z przestępcami w różnych obszarach” – dodał Michał Wójcik.
Wiceminister sprawiedliwości – Marcin Warchoł – powiedział, że dzięki zmianom przepisów możliwe jest finansowanie nowych, potrzebnych inwestycji z Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze wpływają do Funduszu między innymi z pozbawienia przestępców majątku zdobytego nielegalnie. “To przestępca musi udowodnić legalność pochodzenia mienia. Sukces gigantyczny. W 2019 roku, zaraz po wprowadzeniu tych przepisów, 3,9 mld złotych zabezpieczonych, odebranych majątków przestępcom, co jest kwotą dwudziestokrotnie większą w stosunku do okresu, kiedy to polityk Platformy Obywatelskiej był Prokuratorem Generalnym” – dodał Marcin Warchoł.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś – dodał, że Polska dysponuje największą liczbą przestępców z dozorem elektronicznym, co jest pięciokrotnie tańszym rozwiązaniem, niż utrzymanie osadzonego w więzieniu. “Mamy miesiące takie, kiedy 1400-1500 orzeczeń jest kierujących do dozoru elektronicznego. A w 2015 roku ile było tych orzeczeń? Były miesiące takie, kiedy było ich kilka – 2, 3,4, 5, nawet nie 10. W tej chwili to już blisko 150 tysięcy osadzonych nie przez zwykłe więzienie, a przez system dozoru elektronicznego” – dodał Michał Woś.
Wszystkie rozwiązania, które wprowadzono w wymiarze sprawiedliwości po 2015 roku można znaleźć na uruchomionej przez resort stronie internetowej – sprawiedliwie.gov.pl