Polska: wolontariusze odnawiają groby powstańców

0
163
Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego – podobnie jak w poprzednich latach – odnowili groby bohaterów Warszawy walczącej z niemieckim okupantem.


W tym roku udało się między innymi odnowić grób dwóch żołnierzy Orderu Virtuti Militari: Wiktora Olszewskiego pseudonim Olcha oraz porucznika Romana Rozmiłowskiego pseudonim Zawada i jego siostry łączniczki ZWZ AK – Danuty Rozmiłowskiej pseudonim Ziuta.
Wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego Remigiusz Stefani mówi, że dużą część uzbieranych środków pochłonęło odnowienie grobu porucznika Rozmiłowskiego i jego siostry na warszawskich Powązkach. “To jest dosyć duży lastrykowy pomnik, który zaczął się kruszyć. W pewnym momencie była już widoczna komora grobowa. To miejsce przy którym spotykają się osoby ze środowiska Koszty” – powiedział Remigiusz Stefani.


Wolontariusze przez cały rok dbają o porządek przy grobach Powstańców, a także zajmują się identyfikacją miejsc pochówku. Remigiusz Stefani podkreśla, że pracy jest dużo, ale wszyscy robią to z potrzeby serca. “Tak jak napisał Cyprian Kamil Norwid – Ojczyzna to ziemia i groby. Jeśli się nie dba o naszych zmarłych, to traci się pamięć i tożsamość” – powiedział Remigiusz Stefanii.


Dotychczas Muzeum wyremontowało 165 grobów. Tylko w tym roku na renowację grobów powstańczych wydano prawie 19 tysięcy złotych.
Szczegóły dotyczące prac i zbiorki prowadzonej na remont powstańczych mogił znajdują się na stronie internetowej 1944.pl.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!