Polska: czasowe braki niektórych leków w aptekach

0
142
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Co dwa tygodnie lekarze, farmaceuci i hurtownicy będą informowani o ewentualnych brakach leków. Po spotkaniu zespołu do spraw dostępności do leków wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski powiedział, że są czasowe braki niektórych leków, ale sytuacja nie odbiega od normy.

“Pracujemy również nad rozwiązaniem systemowym. Chcemy przekazywać informacje docelowo o dostępności produktów na poziom lekarza, by podczas wypisywania recepty widział, czy są problemy z brakami czy nie” – wskazał wiceszef resortu zdrowia.


Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że największą troską państwa jest dostęp pacjentów do leków refundowanych. “Leki te są niezbędne dla pacjentów. Państwo polskie za nie płaci” – zaznaczył. Wyjaśnił, że od dziś w trybie dwutygodniowym będą przekazywane informacje do Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz hurtowników w zakresie możliwej ograniczonej dostępności poszczególnych leków. “Tak, żeby lekarz już przy wypisywaniu mógł stwierdzić, czy pacjent będzie mógł wykupić lek czy jest dostępny w aptekach na terenie choćby województwa” – dodał Andrusiewicz.


Na stronie ministerstwa zdrowia pojawi się dziś nowa lista leków objętych zakazem wywozu z kraju. Pojawi się na niej 12 nowych substancji czynnych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!