Uwaga z jodkiem potasu

0
fot.samorzad.infor.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Profesor Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii przestrzega przed przyjmowaniem jodku potasu bez lekarskiej rekomendacji. W sieci pojawiają się ogłoszenia dotyczące sprzedaży płynu Lugola czy jodku potasu.


Gość Radiowej Jedynki podkreślił, że nadmiar jodu w ludzkim organizmie może wywołać liczne choroby, a organizm ludzki jest w stanie przyjąć jedynie śladowe ilości. Profesor nawiązał do efektów przedawkowania tej substancji po wybuchu elektrowni atomowej w w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku. “Wówczas 10 milionów dzieci i 7 milionów dorosłych w Polsce dostało tabletki z jodem. (…) I co się stało? 5 procent z tych dzieci miało wysypki, wymioty, działania niepożądane – także nie jest to takie do końca bezpieczne” – zaznaczył prof. Ernest Kuchar.


Państwowa Agencja Atomistyki zapewniła, że nie ma w Polsce zagrożenia radiacyjnego.


Jodek potasu powinien być przyjęty kilka lub kilkanaście godzin przed dotarciem skażonego powietrza po wybuchu reaktora atomowego. W związku z rosyjskim ostrzałem Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, MSWiA podjęło decyzję o przekazaniu tabletek z jodkiem potasu do Państwowych Straży Pożarnych. Strażacy przekazują je samorządom.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!