Baltic Pipe uroczyście otwarta!

0
188
fot.prezydent.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i premier Danii Mette Frederiksen otworzyli Baltic Pipe. Uroczystość oddania gazociągu odbyła się w tłoczni Goleniów.


Prezydent powiedział, że Baltic Pipe był przez dziesięciolecia polskim marzeniem. Dodał, że inwestycja powstała dzięki ludziom, którzy – jak były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski – mieli wizję uniezależnienia się od Rosji. Andrzej Duda podkreślił, że uruchomienie Baltic Pipe wzmacnia naszą suwerenność, choć jego realizacja nie obyła się bez sporów i nieudanych prób.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas otwarcia gazociągu Baltic Pipe znaczenie tej inwestycji w kontekście trwającego kryzysu energetycznego. Dostawy błękitnego paliwa z Szelfu Norweskiego w kierunku Polski przez Baltic Pipe rozpoczną się 1 października. Prezydent przypomniał, że przed dwoma laty powiedział, iż należy zrobić wszystko, by dotrzymać tego terminu, choć nikt nie mógł przewidzieć rosyjskiej agresji. Dodał, że Baltic Pipe, mimo ograniczonych na początku możliwości przesyłowych, będzie dostarczał gaz do Polski.


Prezydent powiedział również, że Baltic Pipe to kolejna inwestycja – po przekopie Mierzei Wiślanej – umacniająca strategiczne interesy Polski, ponieważ obie uniezależniają nas od Rosji. Jak dodał, to wielki dzień dla Polski, Danii, Norwegii, Unii Europejskiej i naszej części Europy “budowania bezpieczeństwa i wzmacniania suwerenności”.


W otwarciu Baltic Pipe – oprócz prezydenta Andrzeja Dudy – wzięli udział szefowie rządów Polski i Danii, minister do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej do spraw Energii Ditte Juul Jorgensen.
Inwestycja składa się z pięciu głównych komponentów: gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, tłoczni gazu w Danii, gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. W sumie system przesyłowy ma długość około 900 kilometrów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!