W Warszawie powstał kolejny Mirnyj Dom – miejsce dla uchodźców z Ukrainy

0
190
Fot. mirnyjdom.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Warszawie powstał kolejny, trzeci Mirnyj Dom, czyli Dom Pokoju. Placówka na Mokotowie jest schronieniem głównie dla uchodźców z Ukrainy. Projekt tworzy Fundacja HUMANOSH imienia Sławy i Izka Wołosiańskich – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy podczas wojny uratowali 39 Żydów.

Mirnyj Dom od początku miał być bezpiecznym azylem dla uchodźców, który pomaga im odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Jak opowiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej kierownik Mirnego Domu Maria Makar, projekt pomaga stanąć na nogi poprzez poszukiwanie mieszkania, pomoc w otrzymaniu azylu, pomoc psychologiczną. Jak wyjaśniła, pomoc jest bezpłatna. W zależności od indywidulanych potrzeb, Mirnyj Dom jest mieszkaniem od dwóch miesięcy do około pół roku. 

Pierwsza placówka powstała półtora roku temu jako azyl dla politycznych uciekinierów z Białorusi. W drugiej, obecnie mieszka najwięcej Afgańczyków, którym trudniej jest zdobyć pracę i mieszkanie.

Jak mówi Monika Błasikiewicz z Fundacji HUMANOSH, celem Mirnego Domu jest między innymi stworzenie wspólnoty. Taką przestrzenią jest kuchnia, w której można razem przygotowywać posiłki i poczuć się jak w domu.

Obecnie istnieją już trzy tego typu placówki: przy ulicy Aksamitnej, w podwarszawskim Nadarzynie oraz na Mokotowie. Przez wszystkie przewinęło się w sumie około 1000 osób, a obecnie mieszka w nich około 100 osób.

Najnowszy zamieszkuje około 30 osób, głównie matek z dziećmi z Ukrainy. 

Jak dodaje Monika Błasikiewicz, działania Fundacji HUMANOSH można wesprzeć, zarówno finansowo, ale też materialnie, na przykład wspierając zbiórkę żywności.

Niezbędne informacje znajdują się na stronie: humanosh.org

Fundacja HUMANOSH imienia Sławy i Izka Wołosiańskich, oprócz prowadzenia Mirnych Domów, pomaga także za granicą: w Tybecie, Afryce, Ukrainie i na Białorusi.

Fundacja organizuje między innymi regularne transporty na Ukrainę z żywnością. Działania pomocowe prowadzi też grupa medyczna HUMANOSH MED EVACUATION. Dzisiaj ogłoszono jej oficjalny start. Grupa zajmuje się dostarczaniem i udzielaniem pomocy medycznej na terenie Ukrainy, ale przede wszystkim transportem rannych i chorych do polskich szpitali, jak również do samolotów i pociągów sanitarnych, które zabierają ich na dalsze leczenie zagranicą. Od marca przetransportowała około półtora tysiąca chorych i rannych. Działa w niej około 100 osób, w tym lekarzy, ratowników medycznych i kierowców. W ramach grupy jeździ około 40 karetek. 

Fundacja HUMANOSH oficjalnie powstała dwa lata temu, ale jej założycielka – Katarzyna Skopiec, wnuczka Sławy i Izydora Wołosiańskich – pomagała uchodźcom już kilka lat wcześniej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!