Polska: rozpoczął się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

0
133
Fot. festiwalgdynia.pl - FESTIVAL MATERIALS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rozpoczyna się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku o Nagrodę Główną Złote Lwy powalczy 20 produkcji, w sekcji Filmów Mikrobudżetowych zaprezentowanych zostanie 7, a w sekcji Filmów Krótkometrażowych 30 tytułów.

Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć wyjaśnia, że w Konkursie Głównym znalazły się filmy które ukazują całe spectrum polskiego kina. “Od takich filmów z komediowym, lekkim zacięciem, poprzez bardzo poważne dramaty, kino kameralne, ale jest też parę filmów zrobionych z pełnym rozmachem jeśli chodzi o scenografię, plenery, kostiumy. Mamy więc taką mieszaninę kina trochę bardziej ambitnego artystycznie, a z drugiej strony klasyczne filmy gatunkowe” – tłumaczy dyrektor Kopeć.

Dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Kolankiewicz podkreśla, że w tym roku bardzo znaczącą grupą filmów w Konkursie Głównym są filmy inspirowane historią. Wśród nich “Orlęta. Grodno 39” w reżyserii Krzysztof Łukaszewicz – ukazujący obronę Grodna przed wojskami sowieckimi w czasie II wojny, “Orzeł. Ostatni patrol” – w reżyserii Jacka Bławuta o bohaterskiej załodze okrętu podwodnego ORP “Orzeł”, który zaginął w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Wśród filmów związanych z przeszłością jest też “Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, opowiedziana z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Również film Lecha Majewskiego “Brigitte Bardot cudowna” – to podróż po rzeczywistości PRL-owskiej i losach Adama, który marzy o spotkaniu z ojcem, który bronił Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej.  

Tomasz Kolankiewicz dodaje, że bardzo wiele filmów z Konkursu Głównego nawiązuje do współczesnego świata, które z różnych perspektyw ukazują rzeczywistość, która nas otacza. Wśród nich jest między innymi film w reżyserii Jerzego Skolimowskiego “IO”, który oczami osła ukazuje stosunek ludzi do zwierząt. Kolankiewicz podkreśla, że z kolei w filmie Xawerego Żóławskiego “Apokawixa” pojawiają się elementy związane z pandemią, katastrofą ekologiczną czy skażeniem wody.

Podczas Festiwalu nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących, które wiążą się z polskim kinem – podkreśla dyrektor Kopeć. Między innymi Polski Instytut Sztuki Filmowej nagrodzi osoby zajmujące się propagowanie filmu, piszących i tworzących audycje i programy poświęcone kinu.

Podczas Gdynia Insdustry filmowcy będą debatować nad problemami polskiego kina, a widzowie po wybranych seansach będą mogli spotykać się z twórcami filmów.

Podczas Festiwalu zaplanowano także pokazy specjalne w ramach sekcji “Czysta Klasyka”, “Polonica” – czyli filmy powstałe w koprodukcji z polskimi filmowcami, oraz pokazy filmów dla dzieci w ramach sekcji Gdynia dzieciom.
Laureatów tegorocznego Festiwalu poznamy w sobotę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!