Prezydent A. Duda o popisaniu ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

0
355
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP/Jakub Szymczuk
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dzień polskiej ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii NATO jest ważny dla przyszłych pokoleń. Prezydent w Porcie Wojennym w Gdyni podpisał ustawy ratyfikacyjne przyszłych członków Sojuszu.

Po uroczystości Andrzej Duda przypomniał, że Szwecja i Finlandia przez stulecia pozostawały neutralne. Mówił, że ich mieszkańcy nie byli przekonani do członkostwa. “Ludzie uważali, że działania podejmowane przez ich władze w wystarczającycm stopniu zapewnią im bezpieczeństwo. Rosyjska agresja na Ukrainę zdecydowanie zmieniła to spojrzenie” – podkreślił prezydent. 

Andrzej Duda powiedział, że przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO spowoduje, że wokół Morza Bałtyckiego poza Sojuszem pozostanie jedynie Rosja. Jak podkreślił, nie tego się spodziewała, atakując Ukrainę. “Granica NATO i Rosji właśnie znacząco się zwiększa – o około 1600 kilometrów. Rosja się spodziewała, że jej napaść na Ukrainę podzieli Sojusz, a stało się zupełnie odwrotnie” – zaznaczył. 

Prezydent podziękował również wszystkim parlamentarzystom za błyskawicznie stworzenie i procedowanie podpisanych dziś ustaw. Wyraził również nadzieję, że pozostałe państwa NATO jak najszybciej zrobią to samo i ratyfikują przystąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu.

Przedwczoraj ustawy w sprawie ratyfikacji przyjęcia do Sojuszu Szwecji i Finlandii jednogłośnie zaakceptował Senat. 7 lipca przepisy uchwalił Sejm. 

By NATO oficjalnie przyjęło dwa skandynawskie państwa, wszystkie 30 krajów członkowskich Sojuszu musi ratyfikować protokoły akcesyjne. Zielone światło do rozpoczęcia procesu przyłączenia Szwecji i Finlandii do Sojuszu dał czerwcowy szczyt państw NATO w Madrycie. W kuluarach obrad zawarto trójstronne porozumienie szwedzko-fińsko-tureckie. Bowiem to Ankara długo blokowała kandydatury Sztokholmu i Helsinek. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!