Polska: najpopularniejsze kierunki studiów

0
Fot. Facebook: Uniwersytet Warszawski
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Psychologia, informatyka i filologie orientalne to najpopularniejsze kierunki studiów na najlepszych uczelniach w kraju.
Choć rekrutacja na studia wciąż trwa, to uczelnie wyższe już podają kierunki, na które zgłasza się najwięcej chętnych, a także te, na które najtrudniej się dostać, bo o jedno miejsce ubiega się nawet po 20 osób.

Jak mówi rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego – Anna Modzelewska – trendy pozostają takie same: „Obserwujemy, że w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, dużym zainteresowaniem cieszy się psychologia, zarządzanie, ekonomia, filologia angielska oraz prawo. Łącznie przygotowaliśmy dla nowych kandydatów ponad 100 propozycji, w tym osiem nowych kierunków studiów”, dodała Anna Modzelewska. 

Na najlepszej uczelni technicznej w kraju – Politechnice Warszawskiej – najpopularniejsze kierunki to cyberbezpieczeństwo, informatyka, matematyka i analiza danych oraz zarządzanie, powiedziała Polskiemu Radiu Agnieszka Kapela z PW: „To kierunki popularne zarówno pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce, jak i liczby aplikacji na jedno miejsce. Te najpopularniejsze kierunki mają po 15-20 aplikacji na jedno miejsce. Możemy powiedzieć, że ta popularność kierunków informatycznych na Politechnice Warszawskiej utrzymuje się od kilku lat. Nasi kandydaci wybierają te kierunki, chcą je studiować i to tam jest najtrudniej się dostać”, dodała Agnieszka Kapela.

Na Politechnice Wrocławskiej najbardziej oblegane kierunki to informatyka stosowana w języku angielskim – 15 osób na jedno miejsce, informatyka stosowana – 10 osób na jedno miejsce, cyberbezpieczeństwo – 7 osób na jedno miejsce.
Na najstarszym w kraju – Uniwersytecie Jagiellońskim – chce rozpocząć studia ponad 33 tysiące osób.

Jak powiedział kierownik działu rekrutacji UJ – Kamil Gajęcki – najczęstsze wybory kandydatów są podobne do tych sprzed roku: „Wśród kierunków, które zanotowały największą liczbę zgłoszeń na jedno miejsce jest psychologia na wydziale filozoficznym i tutaj wynik to ponad 20 osób na jedno miejsce, ekonomia na wydziale zarządzania i komunikacji społecznej – prawie 16 osób na jedno miejsce, filologia orientalna i japonistyka – z wynikiem ponad 15 osób na jedno miejsce”, dodał Kamil Gajęcki.

Duża konkurencja jest też na najbardziej obleganych kierunkach Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rzeczniczka uczelni – Małgorzata Rybczyńska – wymienia gdzie wyniki matur muszą być znakomite, by dostać się na wymarzony kierunek studiów: . „Biorąc pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, to największa popularnością cieszy się: psychologia i filologia koreańska gdzie jest 21 osób na jedno miejsce, zarządzanie i prawo w biznesie gdzie jest 17 osób na jedno miejsce i filologia norweska – 15 osób na jedno miejsce. Podobnie było w ubiegłym roku. Filologię koreańską chciało studiować 20 osób na miejsce, psychologię – 17 osób na miejsce oraz zarządzanie i prawo w biznesie – 14 osób na jedno miejsce”, dodaje Małgorzata Rybczyńska.

Według danych Ministerstwa edukacji i nauki najbardziej oblegane kierunki studiów w kończącym się roku akademickim 2021/2022, gdzie na jedno miejsce zgłosiło się najwięcej kandydatów to inżynieria nanostruktur, koreanistyka i zielone technologie. O jedno miejsce na każdy z nich ubiegło się ponad 25 osób.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!