Polska: prezydent A.Duda włączył się w akcję oddawania krwi

0
357
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP/Jakub Szymczuk
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda zachęcał do regularnego oddawania krwi. Sam zrobił to w mobilnym punkcie pobrań przed Pałacem Prezydenckim. 

W Światowym Dniu Krwiodawcy prezydent powiedział, że oddawanie krwi jest bardzo ważne, bo można uratować komuś życie. Dodał, że chociaż nauka czyni postępy, to wciąż nie udało się wyprodukować sztucznej krwi, można ją tylko uzyskać od innej osoby. „Działanie krwiodawców, wszystkich tych, którzy gotowi są podzielić się swoją krwią z innymi ludźmi jest działaniem na wagę złota, na wagę życia” – podkreślił Andrzej Duda. 

Prezydent oddał krew w mobilnym punkcie, zachęcał też innych do włączenia się w akcję, bo to ważne działanie społeczne. „Oddawajmy krew nie tylko wtedy, kiedy dzieje się coś naszym bliskim, kiedy ktoś ma operację” – powiedział Andrzej Duda. “Pamiętajmy także o innych ludziach o tym, że możemy komuś swoją krwią uratować życie i starajmy się tę krew oddawać regularnie” – zachęcał prezydent. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że krew zawsze była i jest symbolem życia. „To najcenniejszy dar, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi” – powiedział wiceminister dodając, że krwi nie można kupić, nie można jej wyprodukować, ale „wspaniały człowiek, jakim jest honorowy dawca krwi może ją ofiarować. Ta krew jest bezcennym lekiem dla osób, które wymagają jej podania. “Jestem przekonany, że nie tylko wdzięczność pacjentów, ale i szacunek społeczeństwa dla osób, które oddają bezinteresownie krew jest bardzo ważna” – zaznaczył Waldemar Kraska. 

Dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że zapasy krwi są stabilne, ale niewysokie. Dodała, że zbliżają się wakacje, kiedy zazwyczaj zapotrzebowanie na krew jest większe, a honorowi dawcy wyjeżdżają na urlopy. Dyrektor Lorek zaznaczyła, że już teraz powinniśmy się przygotować, żeby zapobiegać niedoborom krwi. „Dzięki temu można w tym okresie letnim – czyli czerwiec-wrzesień krew oddać nawet 2 razy”- wskazała dyrektor.

Honorowym dawcą krwi może zostać osoba zdrowa, w wieku od 18 do 65 lat. Ważne jest , aby w dniu oddania krwi zjeść lekkostrawne śniadanie i nawodnić organizm – wypić około 2 litrów wody.

Światowy Dzień Krwiodawcy ustanowiono 14 czerwca 2004 roku, w rocznicę urodzin Karla Landsteinera – odkrywcy grup krwi.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!