Polska: prezydent A.Duda o Krajowym Planie Odbudowy

0
KPO
Fot. Youtube: Fundusze Europejskie
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że może dojść do jego spotkania z Ursulą von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej ma w czwartek przyjechać do Polski, aby podpisać porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. 

Podczas konferencji prasowej w Kairze prezydent Andrzej Duda stwierdził, że zasadniczym celem zaproponowanych przez niego zmian było usprawnienie wymiaru sprawiedliwości i usunięcie wątpliwości, które narosły wokół Izby Dyscyplinarnej. Według prezydenta te wątpliwości powodowały wewnętrzne tarcia w środowisku sędziowskim i prawniczym.

“Mam nadzieję, że te rozwiązania, które zaproponowałem zostaną przyjęte także i przez Senat bez jakichś poważnych zmian, że one ostatecznie w ramach ustawy przyjdą od mnie i będę mógł to spokojnie podpisać” – powiedział prezydent Andrzej Duda. 

Komisja Europejska uzależniała wypłatę środków z KPO od przeprowadzenia zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. W ubiegły czwartek Sejm przyjął prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym, przewidujący między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i powołanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zmiany te mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską. W środę ustawą ma się zająć Senat. 

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma mieć do dyspozycji około 76 miliardów euro. Środki te mają być przeznaczone na odbudowę gospodarki po pandemii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!