Polska: IPN zainaugurował nową wersję projektu Archiwum Pamięci

0
Fot. Facebook: IPN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował nową wersję projektu Archiwum Pamięci. Celem projektu jest dotarcie do osób prywatnych, stowarzyszeń i organizacji polonijnych oraz archiwów zagranicznych, by na zasadzie współpracy pozyskać i zabezpieczyć materiały obrazujące historię Polski i Polaków w XX wieku.

Prezes IPN Karol Nawrocki mówił podczas konferencji prasowej, że po 5 latach funkcjonowania projektu Archiwum Pamięci przyszedł czas na jego rozwój i poszerzenie działalności. “Intensyfikujemy działania wokół tego szczególnego projektu: jest nowa strona internetowa i nowe rozwiązania na tej stronie internetowej – sprawi, że wiele pamiątek, mam ogromną nadzieję, do nas trafi. Poszerzamy także działalność projektu na te kontynenty, na których nie było jeszcze Instytutu Pamięci Narodowej: Amerykę Południową, Nową Zelandię i myślimy także o tym, aby zaopiekować się dziedzictwem w Indiach”.

Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk wyjaśniała, że rozwijając projekt Archiwum Pamięci, Instytut chce ułatwić poszukiwania pamiątek i proces ich przekazywania do zbiorów IPN. Ma temu służyć między innymi nowoczesna strona internetowa. “Staraliśmy się tak przygotować stronę internetową, aby była łatwa w obsłudze dla wszystkich użytkowników, wszystkich tych, którzy będą poszukiwali informacji w jaki sposób zabezpieczyć zbiory archiwalne, ułatwiliśmy także możliwość przekazywania dokumentów”.

Marzena Kruk wyjaśniała, że każdy kto zgłosi się do Instytutu z informacją, że posiada jakieś archiwalia i chce je przekazać zostanie otoczony profesjonalną opieką. “Skontaktujemy się z każdym, każdemu odpowiemy i nawet jeżeli przechowywane przez nich zbiory nie będą odpowiadały temu czym zajmuje się IPN, to pomożemy znaleźć muzeum, które te zbiory pozwoli zabezpieczyć”.  

Na stronie internetowej archiwumpamieci.pl można znaleźć już opracowane zbiory, które trafiły do Archiwum IPN, a także wysłuchać podcastów stworzonych z treści zawartych w przekazywanych dokumentach, listach czy pamiętnikach. Do tej pory do Archiwum Pamięci swoje zbiory przekazało ponad tysiąc 600 osób i instytucji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!