Odsłonięto posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich

0
Fot. Facebook: Mateusz Morawiecki
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ponownie odsłonięto posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Poinformował o tym w sieciach społecznościowych mer Lwowa Andrij Sadowyj. Do wiadomości odniósl się w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że “jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich”. “Podczas mojej ostatniej wizyty we Lwowie rozmawialiśmy o dalszych pracach konserwatorskich związanych z ich renowacją. Właśnie otrzymałem wiadomość, że – odnowione – dziś zostały odsłonięte! Cieszę się, że wspólnie dbamy o zabytki związane z naszą wspólną historią. To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy. Nic nas nie podzieli – jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd!” – napisał polski premier.

Andrij Sadowy napisał, że “w historii między Ukraińcami i Polakami było wiele kart. I choć te stare przypadki często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu, to skutecznie wykorzystywał to też nasz wspólny wróg. Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd” – napisał mer Lwowa. Zakończył słowami “Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!”.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński napisał, że “to wzruszająca, ważna chwila”. “Jesteśmy solidarni z Ukrainą w wojnie obronnej przeciw Federacji Rosyjskiej” – zapewnił na twitterze.

Do informacji odniósł się szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. “Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii. Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina!” – napisał na twitterze.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz napisał, że to ważny moment i krok, który cementuje polsko- ukraińskie relacje. “W oparciu o prawdę historyczną i wzajemny szacunek, razem możemy wiele. Było to możliwe dzieki zaangażowaniu wielu Polaków i Ukraińców” – napisał na twitterze.

W latach 70. kamienne lwy zostały usunięte przez władze sowieckie. W 2005 roku uroczyście poświęcono i odsłonięto Cmentarz Orląt Lwowskich bez figur lwów. Dopiero w grudniu 2015 roku lwy wróciły na swoje historyczne miejsce, ale już niebawem zostały zamknięte drewnianymi deskami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!