Biskup polowy Wojska Polskiego – Monte Cassino wpisało się w kod genetyczny Polaka

0
145
Fot. Facebook: Legendy Polskiego Jeździectwa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Monte Cassino wpisało się w kod genetyczny Polaka – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz w 78. rocznicę zdobycia wzgórza klasztornego przez 2. Korpus Polski. Główne obchody rocznicowe trwają na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Rozpoczęła je msza święta polowa.

W homilii biskup Wiesław Lechowicz podkreślił, że czyn polskiego żołnierza sprawił, że nie ma Polaka w kraju czy za granicą, który nie słyszałby o Monte Cassino. Ordynariusz polowy Wojska Polskiego dziękował weteranom 2. Korpusu za walkę nie tylko o wolność ojczyzny. “Walczyliście także o wolność, suwerenność pozostałych narodów Europy. Dzisiaj te słowa brzmią w sposób szczególny, ponieważ są wypowiadane w czasie, kiedy w sercu Europy toczy się kolejna wojna. Kiedy z podziwem patrzymy na naszych braci i siostry Ukraińców, którzy nie poddają się rosyjskiemu, sowieckiemu agresorowi” – podkreślił ordynariusz polowy.

Biskup Wiesław Lechowicz zaznaczył, że wydźwięk Monte Cassino to odwaga, stałość i wierność, które cechowały polskich żołnierzy. “Przesłanie Monte Cassino wciąż jest na czasie, a szczególnie teraz, kiedy w naszej częśći Europy toczy się straszliwa wojna. Trwanie w wierze, połączone z wyborem dokonanym w świetle wyznawanej wiary i płynącej z niej hierarchii wartości jest w wysokiej cenie. To część tego, co składa się na tak zwane morale – tak ważne zarówno podczas działań wojennych, jak i w czasie pokoju” – mówił biskup Wiesław Lechowicz. 

W rocznicowej uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym udział biorą czterej weterani 2. Korpusu Polskiego – to podpułkownik Otton Hulacki, kapitan Władysław Dąbrowski, Leon Piesowocki i Marian Bajda.

Polskie władze reprezentują między innymi wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska i szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Na uroczystościach są też obecni przedstawiciele władz włoskich, przede wszystkim delegacje samorządowe.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!