Polska: premier Morawiecki o współpracy regionalnej

0
Fot. Facebook: Piotr Muller
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska może bardzo zacieśnić współpracę z Czechami. W trakcie wspólnej konferencji z premierem Czech Petrem Fialą zapowiedział powrót do corocznych wspólnych rozmów międzyrządowych. 

Zapewnił, że Polska może pomóc Czechom w uniezależnieniu się od węglowodorów z Rosji dzięki stale rozbudowywanym możliwościom przesyłu gazu. Wyjaśnił, że dzięki temu Polska i Czechy będą mogły bardzo blisko współpracować w zakresie transportu podstawowych węglowodorów, jednocześnie budując coraz mocniej współpracę. Szef rządu wskazał, że sąsiedztwo Czech zobowiązuje do szerszej współpracy.

“Tutaj ta bliskość geograficzna jeszcze bardziej predestynuje nas do współpracy i rzeczywiście szczegółowo rozmawialiśmy także o ropociągach, o gazociągach, o rafineriach we wschodnich Niemczech Schwedt, Leuna” – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Pytany o kondycję Grupy Wyszehradzkiej, premier zaznaczył, że do dobrej współpracy z Węgrami jest jasne potępienie przez Budapeszt Rosji.

“Oczekujemy ze strony Węgier i Budapesztu jednoznacznego, bardzo mocnego stanowiska potępiającego zbrodnie rosyjskie na Ukrainie. To jest rzeczywiście warunek bardzo istotny, gdyż nie można zamykać oczu na to, co tam się dzieje” – podkreślił szef rządu.

Czechy liczą na możliwość korzystania z naszej infrastruktury gazowej i import przez gazoport. Premierzy Polski i Czech zapowiedzieli powrót do rozmów na temat projektu budowy gazociągu łączącego oba kraje Stork II. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!