Polska: prezydent A. Duda wziął udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu

0
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. Ponad dwa tysiące osób z kilkunastu krajów wraz z ocalonymi od Zagłady przeszło trzykilometrową Drogę Śmierci między dawnymi niemieckimi nazistowskimi obozami Auschwitz a Birkenau. Wśród nich byli między innymi młodzi Żydzi, Polacy, a także uchodźcy z Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu po marszu podkreślał, że ma on w tym roku podwójne znaczenie. “Idziemy w tym marszu po to, by uczcić pamięć, oddać hołd pomordowanym, ale także, żeby pokazać, że państwo Izrael i naród żydowski nie tylko istnieje, ale ma prawo do istnienia. Jesteśmy tutaj także po to, żeby pokazać, że absolutnie nie ma zgody wobec próby odebrania wolności i bezkarnego zabijania narodu ukraińskiego tak, jak to się dzisiaj dzieje na okupowanych terenach Ukrainy” – mówił prezydent. Zwrócił uwagę, że mimo wielokrotnej obecności rosyjskich polityków na terenie Miejsca Pamięci w Oświęcimiu, Rosja zbombardowała Babi Jar – miejsce kaźni ukraińskich żydów.

Andrzej Duda powiedział także, że Marsz Żywych w Oświęcimiu to wydarzenie pełne zadumy i żałoby, ale też upamiętniające zwycięstwo życia. “Ci, którzy idą w tym marszu pokazują, że nawet najgorszy totalitaryzm, jakim był niemiecki hitleryzm i nazizm, który chciał zniszczyć i wymordować cały naród żydowski i zniszczyć dziesiątki innych narodów – nie jest w stanie zwyciężyć woli życia i woli trwania” – podkreślił.  

Prezydent Andrzej Duda dodał, że każdy naród ma prawo do życia, kontynuowania swoich tradycji i do rozwoju. “Krzyczymy głośno: nie dla antysemityzmu, nie dla antyukrainizmu, nie dla antypolonizmu, nie dla nienawiści – kto tego nie rozumie, dla tego nie ma miejsca w społeczności międzynarodowej uczciwych państw i narodów. Kto morduje, kto łamie prawo międzynarodowe, musi za to ponieść twardą i bezwzględną odpowiedzialność” – zaznaczył prezydent. 

Sygnałem do rozpoczęcia Marszu Żywych spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” jest dźwięk szofaru – baraniego rogu w żydowskiej tradycji wzywającego do pokuty. Główne uroczystości obywają się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie teraz stoi pomnik ofiar Holokaustu. 

Do momentu wyzwolenia niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. Pierwszy Marsz Żywych odbył się w 1988 roku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!