W Belwederze wręczono odznaczenia Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej

0
Fot. Facebook: screenshot video Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej odebrali w Belwederze odznaczenia państwowe. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył je minister Wojciech Kolarski, który odczytał też list prezydenta skierowany do uczestników uroczystości.

Andrzej Duda podkreślał w liście, że wojna na Ukrainie nadała szczególną aktualność wspomnieniu tragedii Holokaustu. “Na miejsce kaźni i wiecznego spoczynku tysięcy Żydów w Kijowie spadły bomby rosyjskich agresorów, zakłócając spokój zmarłych i godność ich upamiętnienia” – wskazał. Prezydent napisał też, że Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej, dali świadectwo chrześcijańskiego miłosierdzia i solidarności. Według niego ich czyny zasługują na wieczną pamięć i naśladownictwo. 

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Jan Hondra, który w swoim rodzinnym domu niedaleko Włodawy pomagał w ukrywaniu rodziny Wakermanów. Order odebrała jego córka Władysława Adamiak. Pośmiertnie odznaczenie otrzymali również Halina i Marian Dworczykowie. Małżeństwo uratowało dwie żydówki, które uciekły z getta w Skarżysku-Kamiennej. Pozostałe odznaczenia przyznano Janowi i Aleksandrze Góralom, EmiliI Kossower Rosenzweig, Teodorowi Pajewskiemu oraz Katarzynie i Stanisławowi Sielańskim.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!