Polska: Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy

0
214
Fot. Twitter: Sejm RP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Za przyjęciem ustawy było 429 posłów, 10 było przeciwnych, wstrzymała się jedna osoba.

Zakłada ona przedłużenie o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. W nowelizacji zawarto też zabezpieczenia, które wyeliminują ewentualne nadużycia dotyczące pobierania świadczenia. 
Pierwsze czytanie projektu odbyło się rano na posiedzeniu komisji administracji i spraw wewnętrznych. Zmiany w ustawie przedstawił posłom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Mówił, że wydłużenie dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom wynika z szacunków i wyliczeń samorządów. “Wiadomo, że świadczenie takie zostanie pobrane na maksymalnie 600 tysięcy osób” – powiedział. Dodał, że w specustawie zagwarantowano na ten cel środki z Funduszu Pomocy dla miliona osób. “W związku z tym są tu oszczędności, które pozwolą na to, żeby wydłużyć ten czas bez zwiększania środków na finansowania” – zapewnił.

Podczas drugiego czytania na sali plenarnej, przedstawiciele klubów i większości kół parlamentarnych opowiedzieli się za jak najszybszym uchwaleniem nowelizacji, by jeszcze dziś trafiła pod obrady Senatu. Posłowie nie wnieśli też do projektu poprawek. Wniosek o odrzucenie złożyła Konfederacja. Nie zyskał on akceptacji sejmowej większości. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!