Polska: szef IPN o wystawie „Ostaszków, skrzynka pocztowa nr 37”

0
Fot. Facebook: IPN
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę “Ostaszków, skrzynka pocztowa nr 37”. Ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej jest poświęcona losom obywateli polskich uwięzionych w obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie i zgładzonych w ramach zbrodni katyńskiej. 

Prezes Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że powstanie wystawy jest zasługą między innymi historyków Instytutu, którzy w wielu tomach opracowali szczegółowy przebieg zbrodni katyńskiej, identyfikując obozy NKWD, miejsca śmierci i pochówku ofiar. “Niech ta zbrodnia stanie się przestrogą także dla współczesnego świata” – dodał szef IPN.

W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej wystawa ma przypomnieć również o zamordowanych prawie 22 tysiącach Polaków – wojskowych, policjantów i cywili, zamordowanych w kwietniu i maju 1940 roku przez sowieckie NKWD, których ciała grzebano bezimiennie w masowych leśnych grobach tak, by nie zostały nigdy odnalezione. 

Na 14 planszach przedstawiono historię więzionych jeńców oraz pobyt w obozie zakończony ich tragiczną śmiercią w Twerze. Na wystawie wykorzystano cytaty ze źródeł archiwalnych polskich i sowieckich.

Dwujęzyczność wystawy pozwala zapoznać się z dokumentami sowieckimi w ich oryginalnym brzmieniu. Realia pobytu w obozie są zilustrowane zdjęciami wydobytych z dołów śmierci w Miednoje przedmiotów ze zbiorów Muzeum Katyńskiego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!