17 lat po śmierci Jana Pawła II

0
643
Jan Paweł II
Fot. Europa w działalności Św. Jana Pawła II/gov.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

17 lat temu w Watykanie zmarł Jan Paweł II. Była to pierwsza sobota miesiąca, wigilia Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

Rzecznik Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak zaapelował, by dziś o 21.37 połączyć się w modlitwie o pokój na świecie. Podkreślił, że “będzie to piękny wyraz naszej pamięci o świętym Janie Pawle II, który zawsze pokoju pragnął”.

Jak mówi Polskiemu Radiu metropolita lwowski i wieloletni sekretarz Jana Pawła II arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, najważniejsze przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II zawiera się w słowach “otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Arcybiskup Mokrzycki przypomina, że papież uczył wiernych, by budowali swoje życie, rozwój, politykę, na Chrystusie. “Przypominał Europie, by nie zapominała o wartościach chrześcijańskich, na których jest zbudowana, wiele razy mówił o tym podczas pielgrzymek do Polski” – dodał hierarcha”.

Metropolita lwowski wspomina znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę w 2001 roku, dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości przez ten kraj. Wieloletni sekretarz Jana Pawła II zaznacza, że Ukraińcy bardzo cenili tę pielgrzymkę i przesłanie, które kierował do całego narodu, nie tylko Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. Zachęcał narody polski i ukraiński do pojednania i przekonywał, że “w Chrystusie jest zwycięstwo”.

Jak zaznacza arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, przesłanie Jana Pawła II, który doświadczył wojny, przez cały pontyfikat modlił się o pokój i nawoływał do pojednania, dziś ma szczególną wymowę dla udręczonej wojną Ukrainy. “Żeby upominać się o prawo do wolności każdego kraju, poszanowania życia, do poszanowania każdego człowieka, by przemocą nigdy nie dążyć do celów, lecz dochodzić do porozumienia na drodze pokoju, spotkań, dyplomacji” – zaznacza arcybiskup Mokrzycki.

Każdego roku o 21:37 – w godzinę śmierci Jana Pawła II – na placu Piłsudskiego w Warszawie i pod Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie gromadzą się wierni, by uczcić pamięć papieża, zaśpiewać “Barkę” – ulubioną pieśń papieża Polaka, zapalić znicze.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Tego samego roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja papieża Polaka odbyła się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

Jan Paweł II stał na czele Kościoła katolickiego od 1978 roku. Papież z kraju zza “żelaznej kurtyny”, który doświadczył dwóch systemów totalitarnych: nazizmu, a potem komunizmu, stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!