Polska: premier spotkał się z z szefem ukraińskiego MSZ

0
252
Fot. Facebook: Kancelaria Premiera RP/Krystian Maj
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z Dmytrem Kułebą, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy. Politycy rozmawiali między innymi o ukraińsko-rosyjskich negocjacjach, aktualnej sytuacji humanitarnej i wojskowej na Ukrainie oraz o dokumentowaniu rosyjskich zbrodni wojennych. 

Omówili także wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce oraz skutki dotychczasowych i możliwych inicjatyw wsparcia Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska uważa, iż Ukraina jako suwerenne państwo ma prawo decydować o swojej przyszłości, w tym o realizacji swoich euroatlantyckich aspiracji. Wskazał, że również wizyta prezydenta Bidena w Polsce oraz jego udział w spotkaniu szefów ukraińskich i amerykańskich MON i MSZ to czytelne przesłanie, że cały demokratyczny świat stoi po stronie Ukrainy.

Podczas spotkania szef polskiego rządu i minister Kułeba omówili także wyniki dotychczasowych rozmów w Stambule oraz kwestię oczekiwań władz ukraińskich w odniesieniu do międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa, w tym stosunków z NATO i UE.
W oświadczeniu wydanym przez kancelarię premiera po spotkaniu czytamy, że “Polska wspiera kształtowanie europejskiej perspektywy dla Ukrainy, a od momentu złożenia wniosku zdecydowanie opowiadamy się za przyspieszeniem tego procesu w celu przyznania statusu kandydata.”

Strona polska podkreśla, że pozostaje w stałym kontakcie z ukraińską administracją w celu omówienia potrzeb humanitarnych ukraińskich uchodźców, którzy trafiają do Polski. Działania te pozwoliły na udzielenie wsparcia przez wiele organizacji międzynarodowych, takich jak: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, UNICEF czy Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej.

Polski rząd jednoznacznie potępia zbrodnie wojenne popełniane każdego dnia przez siły rosyjskie. “Barbarzyńskie ataki na szpitale, szkoły oraz miejsca schronienia dla kobiet i dzieci muszą być postrzegane nie tylko jako pogwałcenie prawa międzynarodowego, ale jako działania przeciwko uniwersalnym zasadom naszej cywilizacji. Polska pozostaje gotowa do ułatwienia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości” – czytamy w oświadczeniu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!