Prezydent A. Duda: Krzysztof Penderecki był i będzie legendą Krakowa

0
254
Fot. Facebook: Andrzej Duda Screenshot video
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda powiedział, żegnając Krzysztofa Pendereckiego, że był on i będzie legendą Krakowa. Mówił, że pamięta artystę jako długoletniego rektora Krakowskiej Akademii Muzycznej.

Dziś nastąpiło złożenie prochów zmarłego w 2020 roku kompozytora w krakowskim Panteonie Narodowym w tamtejszym kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Andrzej Duda podkreślał w przemówieniu podczas uroczystości, że Krzysztof Penderecki, choć mógł – jako “talentem świata obywatel” – mieszkać w innym kraju, wybrał jako swoje miejsce Polskę, Kraków, Lusławice – “wybrał tę ziemię, na której się urodził i którą tak bardzo kochał, z którą nie umiał się rozstać, mimo tego że pewnie wielu go namawiało – zwłaszcza przed 1989 rokiem, kiedy tak trudno tutaj było tworzyć, mówić to, co człowiek naprawdę myślał, a on to robił”. 

Prezydent dziękował Krzysztofowi Pendereckiemu za jego twórczość i wkład w rozwój kultury. “Panie profesorze, dziękuję za każdą nutę, za Lusławice, za Europejskie Centrum Muzyki, za Orkiestrę Talentów – dziękuję za miejsce, gdzie młodzi muzycy z całego świata mogą przyjeżdżać po to, by się doskonalić, szlifować swój talent, móc się rozwijać, ale także po to, by poznawać nasz kraj – Polskę, by lepiej zrozumieć Pana, Pana twórczość i by móc patrzeć w Pana twarz – tak szlachetną, tak mądrą, tak wielką” – mówił Andrzej Duda. “Z całego serca dziękujemy. Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej” – dodał prezydent. 

Ceremonia odbywa się w drugą rocznicę śmierci artysty. Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w wieku 86 lat. Uroczystości pogrzebowe przełożono ze względu na panujące wówczas obostrzenia w związku z pandemią COVID-19.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!