Polska: 140 tysięcy dzieci z Ukrainy w polskim systemie edukacji

0
200
Twitter: MEN
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W polskim systemie oświaty jest 140 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy – poinformował minister edukacji i nauki – Przemysław Czarnek.

Około 100 tysięcy jest w szkołach podstawowych, 22 tysiące – w przedszkolach, a reszta – w liceach, technikach i szkołach branżowych. Szef resortu edukacji dodał, że około 20 procent uczniów jest w oddziałach przygotowawczych, gdzie uczą się języka polskiego.

Przemysław Czarnek powiedział, że przepełnieniu szkół ma zapobiec właśnie tworzenie oddziałów przygotowawczych poza budynkami szkół: “Ministerstwo ma propozycję tworzenia oddziałów przygotowawczych w budynkach, które nie należą dziś do infrastruktury szkolnej, ale też zachęcania uchodźców do przemieszczania się do innych miast. W Puławach, wczoraj, władze samorządowe oświadczyły, że przyjęły 180 dzieci do swoich szkół i mają możliwość przyjęcia jeszcze 1700. Jest wielki potencjał do przyjmowania dzieci ukraińskich, tylko nie wszędzie. Pewnie w Warszawie trzeba będzie w pewnym momencie powiedzieć, że brak miejsc w szkołach”, dodał Przemysław Czarnek.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski przyjechało ponad 2 miliony 300 tysięcy uchodźców. Około połowa to dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!