Premier Mateusz Morawiecki o rezygnacji z importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla

0
308
Fot. Facebook: Piotr Muller
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W tym tygodniu projekt zmiany konstytucji może wpłynąć do Sejmu – zapowiada rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami wszystkich sił politycznych. Rząd proponuje, by w konstytucji zapisać wyłączenie wydatków na armię z reguły budżetowej.

Drugi pomysł to konfiskata majątków rosyjskich oligarchów i podmiotów wspierających działania Rosji. Ale prace sejmowe nad projektem nowelizacji konstytucji mogą rozpocząć się dopiero miesiąc po jego przedłożeniu.

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał, że rząd będzie dążył do przyjęcia nowelizacji bez względu na to, jak potoczy się wojna na Ukrainie. “Procedura jest jednomiesięczna. Nie ma prawnej możliwości skonfiskowania takich majątków rosyjskich bez zmiany konstytucji. (…) Polska konstytucja jest w tym zakresie bardzo pryncypialna, można aktywa mrozić, ale nie można ich konfiskować” – tłumaczył rzecznik rządu.

Drogą ustawową ma zostać wprowadzony dodatkowy podatek dla firm, które nadal działają w Rosji mimo międzynarodowych sankcji.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku pełnej frekwencji do modyfikacji ustawy zasadniczej potrzeba 307 głosów. Te zmiany musi zatwierdzić Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!