Polska: od północy podatnicy mogą rozliczyć swój PIT przez Internet

0
Fot. pit.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Od jutra (15.02), a dokładnie od północy podatnicy mogą rozliczyć swój PIT przez internet w ramach usługi Twój e-PIT, przygotowanej po raz czwarty przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową.

Zeznanie podatkowe w formie elektronicznej mogą złożyć osoby rozliczające się za pomocą formularza PIT-37 (najpopularniejszy – przychody z umowy o pracę, zlecenie lub dzieło), PIT-38 (przychody kapitałowe), a także PIT-36 i PIT-28.

Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej i wiceminister Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że usługa do rozliczania e-PIT-ów działa całą dobę na dowolnym urządzeniu z dostępem do sieci. “Wystarczy kilka kliknięć aby złożyć zeznanie. Wchodzimy na stronę podatki.gov.pl, logujemy się do e-Urzędu Skarbowego, sprawdzamy swoje dane, bo też je zmieniamy i wysyłamy deklarację” – wyjaśniła Magdalena Rzeczkowska. 

Wszyscy, którzy złożą deklarację w ten sposób otrzymają ewentualny zwrot nadpłaty podatku w przyśpieszonym terminie – maksymalnie do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Wiceminister finansów przypomniała, że jeśli podatnik do 2 maja bieżącego sam nie złoży zeznania to KAS zaakceptuje PIT-37 i PIT-38 automatycznie, przygotowany na podstawie dostępnych danych, przesłanych na przykład przez pracodawcę czy biuro maklerskie. “W zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnione są między innymi dane podatnika, jego mikrorachunek podatkowy. Ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia, a także numer KRS organizacji pożytku publicznego i kwota jednego procentu podatku o ile zostało to wskazane w ubiegłym roku” – powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Od tego roku usługa Twój e-PIT dostępna jest również w języku angielskim. Z kolei historia płatności i status zwrotu nadpłaty zostały przeniesione do e-Urzędu Skarbowego, można uzyskać do niego dostęp przy pomocy: Profilu Zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Do samej usługi Twój e-PIT można też zalogować się danymi podatkowymi z 2020 roku. 

W ubiegłym roku poprzez usługę e-PIT przesłano do urzędów skarbowych około 10 milionów deklaracji podatkowych. Dla porównania w 2019 roku było to mniej więcej 7 milionów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!