Polska: rzecznik rządu o obniżce podatków w ramach tarczy antyinflacyjnej

0
656
tarcza antyinflacyjna
Fot. gov.pl
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że od jutra w życie wchodzą kolejne rozwiązania tarczy antyinflacyjnej, które mają na celu zahamowanie wzrostu cen w Polsce. W ramach pakietu zmian podatkowych z 23 do 8 procent obniżony zostanie VAT na paliwa, co spowoduje spadek ceny o kilkadziesiąt groszy na litrze paliwa.

Piotr Mueller przypomniał również o innych rozwiązaniach tarczy inflacyjnej, wśród których znajduje się obniżka VAT do zera na podstawowe produkty spożywcze, VAT na gaz z 8 do 0 procent oraz obniżka VAT do 5 procent na ogrzewanie. Rolnicy mają skorzystać również na obniżonym do 0 procent VAT na nawozy sztuczne.

“Te wszystkie działania mają spowodować, że inflacja zmniejszy swoje tempo” – mówił Piotr Mueller.

Rzecznik rządu podkreślił również, że wzrost inflacji jest w dużej mierze uwarunkowany czynnikami zewnętrznymi, między innymi wysokimi opłatami za emisję CO2. Dodał, że Polska apeluje do Unii Europejskiej o reformę systemu tych opłat, który w obecnej formie umożliwia spekulacje finansowe windujące koszty energii.

“Stąd apel premiera Mateusza Morawieckiego o zmiany w tym systemie i dalej te kwestie będziemy podnosić na polu europejskim. zachęcamy, aby również inne kraje Unii Europejskiej poparły te rozwiązania” – dodał rzecznik rządu.

Piotr Mueller zaapelował również do polskich europosłów, by poparli polskie propozycje dotyczące zmian w systemie handlu emisjami CO2.

Zgodnie z zapowiedzią rządu wchodzące w życie przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0 mają za zadanie wyhamować wzrost cen energii i paliw, które mają znaczący wpływ na inflację. Obniżony VAT i akcyza będą obowiązywały przez co najmniej 6 miesięcy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!