Polska: rozpoczęła się kampania “Fejkoodporni”

0
493
Fot. Akademia Sztuki Wojennej/MON
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Mieszkańcy obszarów przygranicznych częściej wierzą w “fakenewsy” – wynika z raportu “Badanie podatności na dezinformację”. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię społeczną pod hasłem “Fejkoodporni”, dotyczącą zagrożeń, które niesie dezinformacja.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej pokazało, że mieszkańcy terenów przy granicy z Białorusią są bardziej podatni na fałszywe informacje jak podawane przez część mediów pogłoski o porzuceniu w lesie przez polskich mundurowych ciężko rannego irackiego mężczyzny. Agnieszka Glapiak, dyrektor Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej, powiedziała, że w taki komunikat w skali kraju uwierzyło 16 procent odbiorców, ale w samej strefie przygranicznej ten odsetek wyniósł już 39 procent. “Wyniki pozwalają postawić tezę, że przebywanie w pobliżu miejsca znajdującego się w sytuacji kryzysowej pomimo pozornej dostępności do informacji z pierwszej ręki wpływa na zwiększoną podatność na dezinformację” – powiedziała Agnieszka Glapiak.

Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że sprawnie używana dezinformacja może wyrządzić szkody porównywalne do ataków tradycyjnych. Przypomniał, że w doktrynach wojennych Rosji dezinformacja stanowi bardzo ważny element i dlatego tak istotna jest obrona przed “fakenewsami”. Jak wyjaśnił, dlatego powołano Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej i zaczęto kampanię.

Podczas debaty Tomasz Tokarewicz, wójt przygranicznego Szudziałowa, mówił o przykładzie dezinformacji o rzekomych setkach trupów w granicznej rzece Świsłocz. Wyjaśnił, że dla odbiorców tej informacji z Wielkopolski lub Mazowsza może się wydawać wiarygodna. Tymczasem rzeka Świsłocz, jak powiedział, “jest to może nie strumyk, ale rzeczułka”.

Wyniki badania tłumaczyła dr hab. Justyna Lipińska z Akademia Sztuki Wojennej. Zaznaczyła, że w społeczności przygranicznej komunikat o tym, że dzieje się coś złego, wywoła bardziej emocjonalne i osobiste reakcje. Dlatego takie “fakenewsy” będą oddziaływać w większym stopniu niż w całym kraju. Dlatego też zdaniem Justyny Lipińskiej tym szybciej należy dementować fałszywe informacje.

Kampania “Fejkoodporni” ma uświadamiać, czym jest współczesna dezinformacja, jakie stwarza zagrożenia i jak się przed nią bronić. Podczas inauguracji kampanii zaprezentowano spot telewizyjny, w którym porównano “fakenewsy” do karaluchów, które szkodzą, kiedy ich nie widać. “Fakenews rozmnaża się w straszliwym tempie, kiedy nie reagujemy. Żywi się twoimi uprzedzeniami i emocjami, wykorzystuje i manipuluje” – podano w spocie. Zaapelowano w nim, aby sprawdzać źródło i nie podawać niesprawdzonych informacji dalej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!