Polska: prezydent uczcił Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

0
194
Fot. Facebook: Andrzej Duda
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda uczcił Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widać go trzymającego kartkę z napisem “We Remember/Pamiętamy”. We wpisie przypomniał, że 27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Dzień ten obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 
Po południu około dwudziestu ocalałych weźmie udział w uroczystościach 77. rocznicy wyzwolenia. Na uroczystościach obecny będzie między innymi premier Francji oraz dyplomaci z kilkunastu krajów.

Po raz pierwszy na obchodach nie będą przemawiali politycy. Głos w imieniu byłych więźniów zabiorą Halina Birenbaum i Bogdan Bartnikowski. Odtworzone zostaną także nagrania ze świadectwem trzech ocalonych kobiet, wspominających pierwszy transport Żydów do Auschwitz.

W tym roku mija 80 lat od deportowania dziewięciuset dziewięćdziesięciu dziewięciu Żydówek ze Słowacji. Uroczystości, które po raz pierwszy odbędą się w auli Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zakończy modlitwa ekumeniczna.
Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!