Polska: zmarła aktorka Barbara Krafftówna

0
Fot. Maria Wilma-Hinz/Facebook: Związek Artystów Scen Polskich
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Nie żyje Barbara Krafftówna – poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Aktorka zmarła w nocy w Domu Artystów w Skolimowie.

Barbara Krafftówna urodziła się 5 grudnia 1928 roku w Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej uczyła się aktorstwa w konspiracyjnym Studium Dramatycznym Iwo Galla, działającym przy krakowskim Teatrze Starym. Po wojnie występowała w Teatrze Wybrzeże, gdzie debiutowała rolą Rybaczki w “Homerze i Orchidei” Tadeusza Gajcego. W kolejnych latach grała między innymi w Teatrze Stefana Jaracza w Łodzi i warszawskich teatrach Dramatycznym, Współczesnym i Narodowym. Występowała także w kabaretach Pod Egidą i Starszych Panów.

Popularność przyniosła jej rola Honoraty w serialu “Czterej pancerni i pies” i pani Makowieckiej w “Przygodach Pana Michała”. Zagrała w wielu filmach, między innymi Stefkę w “Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy oraz Felicję w “Jak być kochaną” Wojciecha Hassa. Występowała także w filmach Kaziemierza Kutza, Janusza Kondratiuka i Stanisława Barei.

W 1982 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, aby zagrać rolę Matki w dramacie Witkacego. Za oceanem mieszkała kilkanaście lat. Do kraju wróciła pod koniec lat 90.

Była laureatką wielu nagród. W 2006 roku otrzymała Złoty Medal Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury. W 2019 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Order otrzymała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.
W listopadzie ubiegłego roku aktorka zaraziła się koronawirusem. Miała 93 lata.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!