Polska: plany Muzeum Narodowego w Warszawie na 2022 rok

0
413
Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Otwarcie Gabinetu Fotografii, prezentacja prac Marca Chagalla i kolejne projekty edukacyjne – to plany Muzeum Narodowego w Warszawie na 2022 rok. 

Dyrektor Muzeum Łukasz Gaweł mówił na antenie Programu 2. Polskiego Radia, że zwiedzający będą mogli obejrzeć czternaście dzieł Chagalla, zakupionych na międzynarodowej aukcji, pod koniec kwietnia tego roku. Jak dodał, pochodzą one z późnego okresu twórczości artysty, powstały w czasie rozkwitu technik rysunkowych i graficznych w zachodniej Europie w latach 60. i 70. XX wieku. Część zakupionych dzieł przedstawia sceny ze Starego Testamentu, inne – pary zakochanych, bukiety kwiatów i zwierzęta. Prace dołączyły do dwóch grafik Chagalla, które trafiły do zbiorów Muzeum Narodowego w latach 90.  

Gabinet Fotografii zostanie otwarty w lutym w Galerii Sztuki XIX wieku, gdzie będzie można podziwiać zdjęcia z epoki.  
Muzeum Narodowe w Warszawie w tym roku świętować będzie 160. urodziny. Jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, ale jego siedzibę zbudowano dopiero w latach 1927-1938. 

Dziś zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.  

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!