Polska – prezydent A.Duda: ustawa medialna będzie poddana analizie

0
340
Andrzej Duda
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom, że uchwalona dziś przez Sejm nowelizacja ustawy medialnej- gdy już trafi do jego kancelarii- “zostanie poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta”. Przypomniał, że mówił już, z jakiego punktu widzenia będzie tę ustawę oceniał.  

“Proszę pamiętać, że prezydent konstytucyjnie ma tutaj różne możliwości. Może każdą ustawę podpisać- to jest prerogatywa prezydencka, może każdą ustawę skierować do rozpoznania w Sejmie, co się nazywa wetem prezydenckim i może także ustawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli będzie miał wątpliwości co do zgodności jej postanowień z Konstytucją”- powiedział prezydent dziennikarzom. 

Zapewnił, że zbada bardzo dokładnie uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy medialnej. 

W końcu sierpnia prezydent Andrzej Duda mówił w TVP Info, że “to jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów”. “Z dwóch względów: po pierwsze ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie, a po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która generalnie w USA, generalnie w mediach jest dosyć bezwzględna”.

Prezydent powiedział, że jego zdaniem “repolonizacja mediów” jest tematem ważnym, ale powinna odbywać się “na zasadzie rynkowej”. “Po prostu na zasadzie nabycia. Nie przymusowo, na zasadzie, że mamy ustawę i określony termin, co powoduje najczęściej spadek cen akcji, jeżeli to jest giełdowa spółka” – mówił wówczas Andrzej Duda. 

Sejm, zgodnie z rekomendacją komisji kultury, odrzucił dzisiaj uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy medialnej. Za odrzuceniem głosowało 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, trzech Kukiz’15 i jeden niezrzeszony – Łukasz Mejza. Przeciwko 212 posłów: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050, Porozumienia i kół poselskich. Posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosu.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącymi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego DISCOVERY. 

Sejm przyjął ustawę w sierpniu. We wrześniu ustawę odrzucił Senat. Niespodziewanie dzisiaj członkowie komisji kultury zostali wezwani na posiedzenie w sprawie rozpatrzenia uchwały Senatu 15 minut przed rozpoczęciem głosowań w Sejmie. 
Ustawa medialna trafi teraz do podpisu prezydenta.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!