Polska: przyznano wyróżnienia naukowe Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

0
265
fot. Facebook: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Na Zamku Królewskim w Warszawie po raz trzydziesty Wręczono Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. To uznawane za najważniejsze wyróżnienia naukowe w naszym kraju, nazywane Polskimi Noblami. Przyznawane są w czterech obszarach nauki: nauce o życiu i Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, naukach matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych. Zwycięzców wybiera międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą między innymi laureaci Nagrody Nobla.

Jak powiedział przewodniczący Rady na Rzecz Nauki Polskiej Tomasz Guzik, nagrody trafiają do najlepszych polskich naukowców. “Celem nagrody jest uhonorowanie osób o niekwestionowanej pozycji międzynarodowej, które dokonały zmieniających świat obserwacji i odkryć. I takie osiągnięcia naszych laureatów są dzisiaj świętowane” – mówił w rozmowie z Polskim Radiem prof. Tomasz Guzik.

W dziedzinie nauk o życiu i Ziemi nagrodę otrzymała prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN za odkrycie mechanizmów, które powodują, że glejaki złośliwe tak przeprogramowują komórki odpornościowe, aby wspierały rozwój tych nowotworów mózgu. Profesor Kamińska-Kaczmarek zaznaczyła, że odkrycie niezwykle zaskoczyło świat nauki. “Niedawno znalazłam takie określenie, że nowotwór »hackuje«, przejmuje kontrolę i wykorzystuje na własny użytek system, który powinien go zwalczać. Istota tego zjawiska, które odkryliśmy była dla nas wszystkim pewnym zaskoczeniem, bo to nie było to coś, czego można było się spodziewać” – dodała prof. Kamińska-Kaczmarek.

W dziedzinie nauk chemicznych i o materiałach Nagrodę otrzymał prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec od 20 lat zajmuje się chemicznymi modyfikacjami mRNA jako narzędzi do zastosowań terapeutycznych. Jak powiedział laureat, po opracowaniu szczepionki przeciw koronawirusowi następne preparaty mRNA będą pomagać przy innych chorobach. “Nadchodzące lata to będzie przełom w zastosowaniu terapeutycznych mRNA i to będą lecznicze szczepionki przeciwnowotworowe, ale również terapie chorób genetycznych, chorób rzadkich, chorób metabolicznych, takich jak mukowiscydoza, czy rdzeniowy zanik mięśni. I mRNA jest również badane klinicznie w tzw. medycynie regeneracyjnej, na przykład w regeneracji mięśnia sercowego u ludzi po zawałach” – dodał prof. Jemielity.

W dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych laureatem został prof. Grzegorz Pietrzyński za precyzyjne wyznaczenie odległości do Wielkiego Obłoku Magellana, a w obszarze nauk humanistycznych – prof. Cezary Cieśliński za rozwiązanie kluczowych problemów deflacjonistycznej teorii prawdy.

Grono laureatów i laureatek Nagród na rzecz Nauki Polskiej liczy 110 osób. Wysokość nagrody indywidualnej wynosi 200 tysięcy złotych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!