Unijne pieniądze na inwestycje transportowe w Polsce

0
155
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prawie 50 milionów euro ze środków unijnych zasili inwestycje transportowe w naszym kraju. Umowy zostały podpisane przez przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Wśród projektów, które zostaną dofinansowane, znalazły się między innymi: budowa tunelu kolei dużych prędkości w Łodzi, budowa sieci dojazdów do Portu Morskiego w Gdyni i modernizacja linii kolejowych. 

Jak mówił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, są to inwestycje ważne zarówno dla Polski, jak i dla całego regionu. Podkreślił, że inwestycje te poprawią komunikację pomiędzy najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Największym beneficjentem jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Cztery z siedmiu podpisanych dziś umów dotyczą modernizacji tras kolejowych. Jak mówił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, inwestycje te ułatwią podróżowanie. Wśród inwestycji objętych dofinansowaniem znalazły się przygotowania do budowy linii Kędzierzyn Koźle – Chałupki oraz budowy linii Rzeszów – Medyka. 
Dwie umowy podpisała spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Projekty związane z CPK to budowa tunelu dalekobieżnego w Łodzi, a także prace studialne, związane z projektowaniem kolei dużych prędkości z Warszawy do Poznania. 

Polska jest największym beneficjentem unijnego programu “Łącząc Europę”, z którego są wypłacane dotacje na inwestycje transportowe. Wartość inwestycji, prowadzonych w naszym kraju z dofinansowaniem z tego funduszu, to 31 miliardów złotych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!